Warto wiedzieć – przeciwskazania do zabiegów laserowych!

Za główne przeciwskazania do zabiegów laserowych uważane są świeża opalenizna i stosowanie leków na trądzik z izotretinoiną. To prawda! Ale czy wiesz, że nie powinnaś też wykonywać tego zabiegu, jeśli używasz kremu z retinolem lub kwasami AHA albo regularnie pijasz herbatki ziołowe np. z dziurawcem? Upewnij się, że znasz wszystkie przeciwskazania do laseroterapii, abyś nie była rozczarowana, gdy w klinice odmówimy ci wykonania zabiegu:-) 

Dlaczego laser ma tyle przeciwskazań?

Rzeczywiście, laseroterapia ma wyjątkowo długą listę przeciwskazań – związane to jest z intensywnym działaniem światła lasera, które uwrażliwia skórę na promieniowanie UV, co może przy braku odpowiedniej ochrony prowadzić potem do powstania trudnych do usunięcia plam i przebarwień. Z drugiej strony, gdy zastosujemy laser na skórze mocno opalonej – zwłaszcza w zabiegu epilacji, może dojść do poparzenia tkanek, ponieważ lasery tego typu działają na melaninę (celem jest barwnik znajdujący się w cebulce włosa). Także stosowanie niektórych leków, kosmetyków, ziół czy suplementów diety może podziałać w połączeniu z laserem fotouczulająco – co może wywołać objawy podobne do oparzenia słonecznego.

Dlatego nie lekceważ tych przeciwskazań i nie ukrywaj ich podczas konsultacji – w trosce o swoje bezpieczeństwo i satysfakcję z zabiegów.

O czym pamiętać szczególnie?

  • Skóra poddawana działaniu laserów nie powinna być świeżo opalona. Co to oznacza w praktyce? Unikaj wystawiania skóry na słońce przez co najmniej 4 tygodnie przed zabiegiem.
  • Jeśli planujesz serię zabiegów, np. co 4-6 tygodni, pamiętaj o ochronie przeciwsłonecznej także między kolejnymi sesjami oraz min. 6 tygodni po ich zakończeniu.
  • Przed zabiegiem upewnij się, że na skórze twarzy lub ciała nie pozostały resztki nałożonego wcześniej samoopalacza!
  • Uważaj, aby skóra nie była podrażniona, np. peelingami czy wyrywaniem włosków (przed epilacją laserową).
  • Uważaj na substancje światłouczulające zawarte w kosmetykach, przede wszystkim pochodne witaminy A (retinol, retinoidy), kwasy AHA i BHA oraz niektóre olejki eteryczne (np. sandałowy, z bergamotki, cedrowy czy cytrusowy). Nie powinno się ich stosować co najmniej przez 2-4 tygodnie przed zabiegiem, a także przez 4-6 tygodni po jego wykonaniu!
  • Działanie fotouczulające mają też niektóre zioła, np. dziurawiec – zarówno jako składnik kosmetyków, leków, suplementów czy herbatek. Odstaw je na 2 tygodnie przed zabiegiem.
  • Uwaga! Przez co najmniej 6 miesięcy przed zabiegiem laserowym nie powinno się zażywać leków doustnych z izotretinoiną, stosowanych w leczeniu trądziku.
  • Działanie światłouczulające mają też niektóre leki, np. antybiotyki, leki moczopędne, przeciwzapalne, hormonalne, antydepresanty. Upewnij się podczas konsultacji (lub zadzwoń do nas wcześniej), że zażywane przez ciebie leki nie kolidują z laseroterapią.
  • Jeśli masz skłonność do opryszczki (jest to choroba stymulowana światłem), warto przez 3 dni przed zabiegiem (i 3 dni po jego wykonaniu) zastosować profilaktycznie leki ochronne. Nie wykonujemy zabiegów laserowych u osób z aktywną opryszczką.
  • Uwaga też na połączenie laserów z innymi zabiegami. Podczas konsultacji powiedz nam, jakie zabiegi miałaś niedawno wykonywane, abyśmy mogli zaplanować dla ciebie bezpieczny program terapeutyczny. O zastosowaniu różnych laserów – kolejności ich wykonywania i połączeniu z innymi zabiegami medycyny estetycznej, np. wypełniaczami – zawsze decyduje lekarz.

Do innych typowych przeciwskazań do zabiegów laserowych należą:

  • Pregnancy and breastfeeding
  • Choroby stymulowane światłem, takie jak epilepsja, toczeń, pokrzywka
  • Bielactwo
  • Upośledzony system odpornościowy lub zażywanie leków immunosupresyjnych
  • Poważne choroby serca, zaburzenia sensoryczne
  • Aktywne choroby skóry: owrzodzenie, łuszczyca, egzema, trądzik
  • Skłonność do keloidów, nieprawidłowe gojenie
  • Nieustabilizowane choroby endokrynologiczne, nieustabilizowana cukrzyca
  • Cancers
  • Leczenie hormonalne (np. w chorobach tarczycy, leczeniu niepłodności)

Czy to prawda, że lasery można robić tylko jesienią i zimą?

I tak, i nie. Skóra po zabiegach laserowych powinna być bezwzględnie chroniona przed działaniem promieniowania UV – w okresie mniejszego nasłonecznienia (w naszej szerokości geograficznej jesienią i zimą) to po prostu łatwiejsze. Z drugiej jednak strony przecież mieszkańcy gorących krajów Południa też poddają się laseroterapii, więc to nie jest tak, że zabiegi tego typu są latem zakazane. Trzeba mieć jednak świadomość konsekwencji i wiedzieć, jak się przed nimi chronić. W naszej klinice są też dostępne zabiegi laserowe całoroczne – również wymagają one stosowania kremu z wysokim filtrem UV, ale nie uwrażliwiają skóry tak bardzo jak np. laser CO2, więc ryzyko powstania powikłań wskutek niepożądanej reakcji wywołanej światłem jest po prostu mniejsze.

Zapraszamy na konsultacje i zabiegi laserowe – w tym nową terapię laserowej stymulacji kolagenu Red Touch – w naszej klinice!

Shopping Cart