Przebarwienia są trudnym problemem estetycznym i jednym z objawów starzenia się skóry. Najczęściej są pamiątką po ekspozycji skóry na słońce bez odpowiedniej ochrony. Jak się ich skutecznie pozbyć i jak utrzymać efekt na dłużej?
Skąd się biorą przebarwienia?
Przebarwienia są rezultatem nadmiernej produkcji i nierównomiernego rozłożenia pigmentu w skórze. Dochodzi do tego wskutek nadmiernej ekspozycji skóry na słońce, dlatego najczęściej pojawiają się na miejscach odsłanianych: twarzy, dekolcie, dłoniach. Sprzyjają im też inne czynniki, przede wszystkim hormonalne (tzw. melasma to przebarwienia typowe dla kobiet w ciąży). Mogą też być efektem fotouczulenia (np. gdy nakładasz na skórę retinol i wystawiasz ją na promieniowanie UV), stanów zapalnych skóry (np. przy nieprawidłowym leczeniu trądziku), urazów czy po prostu biologicznego procesu starzenia się skóry. Uważa się jednak, że głównym sprawcą przebarwień jest słońce!
Rodzaje przebarwień
- Piegi – ich występowanie i intensywność są uwarunkowane genetycznie, najczęściej dotyczą osób z bardzo jasną karnacją i rudymi włosami. Pod wpływem słońca ciemnieją, mogą się grupować tworząc większe plamy. Choć uważa się, że dodają uroku, wiele osób nie może się pogodzić z ich występowaniem i decyduje się na zabieg ich rozjaśniania.
- Melasama (ostuda) – to charakterystyczne, ciemne, głębokie przebarwienia powstające na skutek zmian hormonalnych, głównie w okresie ciąży. Pojawiają się na skroniach, policzkach, czole.
- Plamy starcze / soczewicowate – to małe, ciemne plamki, dobrze odgraniczone od otaczającej je skóry, umiejscowione zwykle na skroniach i dłoniach, będące efektem wieloletniej ekspozycji skóry na słońce. Często są pierwszym etapem rozwoju tzw. znamienia melanocytowego, typowego dla starszych osób.
- Przebarwienia wtórne – powstają pod wpływem innych czynników w połączeniu z ekspozycją na słońce, należą do nich np. ślady pozapalne po przebytym trądziku (przebarwienia potrądzikowe), zwłaszcza gdy był nieprawidłowo lub zbyt późno leczony.
Przebarwienia dodają lat!
Widoczne na skórze ciemne plamy i jej nierównomierny kolory mogą postarzać nawet bardziej niż zmarszczki! A trzeba pamiętać, że nie zawsze można dokładnie zamaskować przebarwienia makijażem. Zresztą, o młodości skóry w największym stopniu decyduje jej promienny wygląd oraz jednolity i świeży koloryt. Dlatego warto o to zadbać, tym bardziej że dzięki nowoczesnym zabiegom efekt taki można uzyskać szybko i skutecznie!
Najlepsze zabiegi na przebarwienia
Za najskuteczniejsze metody rozjaśniania uważa się peelingi i terapie chemiczne oraz, bezwzględnie, IPL oraz lasery, które mają bardzo wysoką skuteczność w usuwaniu przebarwień różnego rodzaju i nasilenia. Czasami metody te łączy się stosując je np. naprzemiennie dla jeszcze większej efektywności zabiegów. Z laserów szczególnie warto polecić nową przełomową technologię – laser tulowy – który świetnie radzi sobie ze zmianami pigmentacyjnymi, bez naruszania naskórka i długiej rekonwalescencji skóry. W naszej klinice stosujemy najnowszy laser tego typu LaseMD Ultra, łącząc go z aplikacją składników aktywnych, które dzięki mikrokanalikom stworzonych przez laser wnikają w głąb skóry. W przypadku przebarwień bardzo dobrze sprawdza się kwas traneksamowy, uważany obecnie za jedną z najlepszych substancji depigmentacyjnych.
Jak utrzymać efekt jasnej, promiennej skóry na dłużej?
To zależy od ciebie samej! Pamiętaj, że żaden zabieg nie będzie skuteczny ani trwały, jeśli przede wszystkim nie będziesz chronić skóry przed promieniowaniem UV. To bezwzględne zalecenie przez co najmniej 6 tygodniu po laserze, a tak naprawdę – aby uniknąć nawrotu hiperpigmentacji – powinnaś stosować się do niego na co dzień. Warto też włączyć do pielęgnacji kremy rozjaśniające, szczególnie w okresie letnim, są nawet dostępne specjalne formuły ze składnikami wybielającymi i jednocześnie wysokimi filtrami UV, które zapobiegają przyciemnieniu plam w wyniku ekspozycji na mocne słońce latem.