Karisma

Innowacyjny biostymulator na bazie kolagenu oraz kwasu hialuronowego.

Karisma

Karisma - co to jest?

KARISMA to biostymulator na bazie kolagenu typu I pozyskiwanego metodą inżynierii genetycznej, a także kwasu hialuronowego oraz karboksymetylocelulozy. Preparat zawiera naturalne składniki i jest biozgodny z ludzkimi tkankami. Ma przede wszystkim działanie biostymulujące, czyli pobudza w skórze produkcję włókien kolagenowych i elastynowych, prowadząc do jej przebudowy, a w efekcie do poprawy jędrności, gęstości i elastyczności, a także zmniejszenia zmarszczek, blizn czy rozstępów. Jest też jednocześnie delikatnym wypełniaczem, tzw. soft fillerem, dzięki czemu pozwala w naturalny sposób poprawić owal twarzy i jej tzw. wolumetrię z efektem widocznym praktycznie zaraz po zabiegu. Stymuluje też skórę do naturalnej regeneracji.

Kolagen zastosowany w KARISMIE jest pozyskiwany z nici jedwabnika, a nie z tkanek zwierzęcych. Dzięki temu nie powoduje alergii i niepożądanych odczynów. Jest biozgodny z ludzkimi tkankami.

Poznaj lepiej zabieg Karisma

 • biozgodność i biodostępność,
 • przyspiesza namnażanie fibroblastów i regenerację tkanek, pobudza produkcję kolagenu, prowadząc do zagęszczenia i ujędrnienia skóry, daje natychmiastowy efekt naturalnego wypełnienia i wolumetrii,
 • jednorodność produktu – ma kontrolowane właściwości fizyczne i reologiczne,
 • preparat jest nieimmunogenny, hipoalergiczny, nie wywołuje reakcji alergicznych i działań niepożądanych, organizm nie reaguje na niego jak na ciało obce,
 • pierwszy efekt widać zaraz po zabiegu, następnie wzmacnia się on wraz z upływem czasu – w miarę przebudowy skóry wywołanej podaniem KARISMY,
 • efekty są naturalne i przewidywalne,
 • zabiegi są bezpieczne, obarczone małym ryzykiem powikłań, niewymagające rekonwalescencji.

Unikalna kompozycja preparatu opiera się na trzech, synergicznie działających składnikach:

 • Polipeptydowy łańcuch α1 kolagenu typu I – stymuluje w skórze produkcję kolagenu typu I, który stanowi 80% kolagenu obecnego w skórze (znane jest 28 typów tego białka występujących w ludzkim organizmie). To tzw. kolagen młodości. Niestety, już od 25. roku życia jego ilość spada, średnio o 2% rocznie, a w okresie menopauzy – nawet o 30-35%! Pogarsza się też jego jakość – włókna rozciągają się i tracą swoje właściwości podporowe. Celem biostymulatorów jest pobudzenie produkcji kolagenu w skórze, tak aby odzyskała ona jędrność, elastyczność, sprężystość i młody wygląd.
 • Kwas hialuronowy o wysokiej masie cząsteczkowej (1200-1500 kDa) – HA to kolejny ważny składnik ludzkich tkanek, wytwarzany w macierzy zewnątrzkomórkowej, odpowiedzialny za nawilżenie, gładkość i wypełnienie skóry. Nieusieciowany kwas hialuronowy zastosowany w preparacie KARISMA poprawia jakość macierzy zewnątrzkomórkowej, tworząc optymalne warunki dla wzrostu, proliferacji i migracji fibroblastów, a więc komórek odpowiedzialnych za produkcję kolagenu i elastyny. Przyspiesza procesy regeneracji, nawilża, rewitalizuje, poprawia jakość skóry. Delikatny efekt wypełnienia jest widoczny zaraz po zabiegu.
 • Karboksymetyloceluloza (CMC) ­– to szeroko stosowany w przemyśle farmaceutycznym polimer o działaniu przeciwstarzeniowym, który hamuje aktywność wolnych rodników oraz endogennego enzymu hialuronidazy, odpowiedzialnego za szybszy rozkład kwasu hialuronowego w tkankach (ma względem niego działanie ochronne).

Preparat najczęściej wykorzystujemy w zabiegach przeciwstarzeniowych na obszarze twarzy i dekoltu, a także dla odmłodzenia skóry grzbietów dłoni, która z wiekiem traci jędrność i objętość. Wspomagająco możemy też zastosować go w celu redukcji rozstępów i ujędrnienia skóry np. brzucha czy ramion.

 • utrata jędrności, wiotkość skóry,
 • opadanie tkanek, zaburzenia linii żuchwy, tzw. chomiki,
 • zmarszczki palacza, drobne linie i zmarszczki,
 • blizny, np. potrądzikowe,
 • rozstępy,
 • skóra pozbawiona jędrności, gęstości i elastyczności,
 • skóra palacza,
 • skóra często narażana na działanie słońca,
 • objawy starzenia się dekoltu: wiotkość, siateczka zmarszczek,
 • poziome zmarszczki na szyi, tzw. obręcze Wenus,
 • objawy starzenia się dłoni – zanik objętości, luźna skóra, zmarszczki.

Zabieg może też być stosowany jako profilaktyka przeciwstarzeniowa już po 35-40. roku życia – dzięki temu skóra wolniej się starzeje, dłużej zachowuje jędrność i elastyczność, a inne objawy starzenia później się na niej pojawiają. KARISMA pomaga też cieszyć się lepszą kondycją skóry w okresie menopauzy, kiedy wskutek spadku poziomu estrogenów dochodzi do szybkiej utraty kolagenu i opadania oraz zaniku tkanek.

Zalecany protokół to tylko 2 zabiegi wykonywane w odstępie 1 miesiąca – KARISMA nie wymaga więc wielu powtórzeń, co też jest jej wyróżnikiem na tle innych biostymulatorów, które zwykle powtarzamy 3-4, a czasami nawet więcej razy. W zależności od wieku, stylu życia i jakości skóry, efekty zabiegu utrzymują się od 6 do 12 miesięcy. Po 4 miesiącach warto jest wykonać tzw. zabieg przypominający.  

Pierwsze efekty widać już po jednym zabiegu – to delikatne wypełnienie tkanek, uzyskane dzięki zastosowaniu w preparacie kwasu hialuronowego. Następnie, w kolejnych 3-6 miesiącach, dochodzi do poprawy gęstości i ujędrnienia skóry wskutek jej przebudowy i wzmożonej produkcji kolagenu. KARISMA zapewnia:

 • ujędrnienie i odmłodzenie skóry,
 • poprawę jej gęstości i elastyczności,
 • spłycenie zmarszczek,
 • ogólne polepszenie jakości i struktury skóry, która wygląda na młodszą, bardziej świeżą, gładką, lepiej napiętą, promienną,
 • redukcję blizn i rozstępów,
 • naturalny lifting twarzy, poprawę konturu.

Czas trwania zabiegu

dowiedz się więcej

Ok. 30 minut. W przypadku stosowania znieczulenia należy do tego doliczyć kolejne min. 30 minut (tyle czasu musi na skórze pozostawać krem znieczulający, aby skutecznie zadziałać).

Stopień bólu

dowiedz się więcej

Dzięki zastosowaniu kremu znieczulającego zabieg jest praktycznie bezbolesny. Jeśli wykonujemy go kaniulą, nie jest konieczne stosowanie znieczulenia.

Rekonwalescencja

dowiedz się więcej

Zabieg nie wymaga rekonwalescencji, od razu po jego wykonaniu można wrócić do codziennych aktywności.

Jak przebiega zabieg Karisma?

W zależności od wskazań, KARISMĘ podajemy techniką mezoterapii (duża ilość płytkich wkłuć, jedno obok drugiego) bądź tzw. techniką liniową wsteczną, przy użyciu igły lub kaniuli. Wtedy wykonujemy jedynie kilka wkłuć, co dla pacjenta oznacza mniejsze ryzyko wystąpienia siniaków po zabiegu.

Jak przygotować się do zabiegu Karisma?

Zabieg nie wymaga specjalnych przygotowań, ale na kilka dni przed jego wykonaniem unikaj stosowania środków przeciwzapalnych mogących obniżać krzepliwość krwi (np. popularnej Aspiryny), ponieważ mogą one zwiększać ryzyko pojawienia się siniaków i krwiaków po iniekcji. W dniu zabiegu nie spożywaj kawy ani alkoholu. Gdy planujesz zabiegi biostymulujące, warto też wprowadzić wcześniej suplementację witaminy C do diety, ponieważ dodatkowo pobudza ona produkcję kolagenu, zainicjowaną podaniem KARISMY.

„Podstawą młodego wyglądu jest zadbany wygląd skóry. Po zabiegach poprawia się jej gęstość, jędrność, sprężystość i powraca ten błysk odbijanego światła. Coraz więcej pacjentów ma tego świadomość i chętnie korzysta z zabiegów biostymulujących i poprawiających kondycję skóry w celu profilaktyki przeciwstarzeniowej.”

Dr Barbara Jerschina

Zalecenia po zabiegu Karisma

Tuż po zabiegu skóra może być lekko zaczerwieniona i obrzęknięta wskutek jej nakłuwania (zwłaszcza gdy preparat był podawany techniką mezoterapii). Objawy te zwykle ustępują w ciągu kilku godzin, czasami mogą się utrzymywać przez 2-3 dni. W tym czasie należy przestrzegać typowych zaleceń pielęgnacji skóry po zabiegach iniekcyjnych:

 • w dniu zabiegu zalecamy nie myć już twarzy i nie nakładać na nią żadnych kremów,
 • od kolejnego dnia dbaj o czystość skóry, używając łagodnych środków myjących; nie dotykaj twarzy brudnym rękami, nie przecieraj używanym ręcznikiem,
 • jeśli pojawiło się zaczerwienienie lub siniaczki, możesz stosować specjalne kremy przyspieszające gojenie się skóry po zabiegu,
 • przez co najmniej 1 tydzień unikaj basenu, siłowni, gorących kąpieli, sauny,
 • chroń skórę kremem z wysokim filtrem SPF – miejsca wkłuć są uwrażliwione na działanie promieni UV,
 • zwykle już kolejnego dnia możesz nałożyć na skórę makijaż, najlepiej mineralny (czystym pędzlem),
 • warto też kontynuować suplementację witaminą C, przez co najmniej miesiąc po zabiegu.

Zadzwoń i umów się na wizytę!

FAQ – najczęściej zadawane pytania dotyczące zabiegu Karisma

KARISMA jest przede wszystkim biostymulatorem, a więc preparatem odpowiedzialnym za poprawę jakości i jędrności skóry. Jeśli więc potrzebujesz dodatkowo wypełnienie np. doliny łez lub bruzd nosowo-wargowych, możemy zastosować klasyczny wypełniacz na bazie usieciowanego kwasu hialuronowego, a w przypadku zmarszczek mimicznych – toksynę botulinową, czyli popularny botox. Zabiegi zwykle wykonujemy w odstępie min. 2 tygodni od biostymulacji. Z KARISMĄ możemy też łączyć zabiegi odświeżające, oczyszczające i kondycjonujące skórę, takie jak Silk Peel, Aquapure, Hydrafacial czy Geneo, oraz z wykorzystaniem nowoczesnych technologii, takich jak lasery czy plazma, warunkiem jednak jest wcześniejsze zaplanowanie ich kolejności i odstępów między nimi – dla bezpieczeństwa i skuteczności całej terapii. Zapraszamy na konsultacje u dr Barbary Jerschiny, która specjalizuje się w programach przeciwstarzeniowych.

Zdobywające popularność zabiegi biostymulujące pobudzają w skórze produkcję kolagenu i elastyny, a więc tzw. białek podporowych skóry, odpowiedzialnych za jej jędrność, gęstość i elastyczność. Dostarczony kwas hialuronowy dodatkowo stymuluje procesy odmładzania i nawilżenia skóry.

Mówimy, że KARISMA jest też tzw. soft fillerem. Nie ma właściwości silnie wypełniających, tak jak tradycyjne wypełniacze usieciowanego kwasu hialuronowego, ale dzięki innowacyjnej formule zapewnia naturalny efekt wypełnienia zmarszczek i odmłodzenia owalu. Przede wszystkim jednak jej celem jest biostymulacja.

Pierwszy efekt jest widoczny praktycznie natychmiast – to poprawa napięcia i delikatnego wypełnienia skóry. Na optymalny rezultat należy jednak poczekać ok. 3 miesięcy, bo tyle trwa przebudowa skóry wywołana KARISMĄ – w tym czasie dochodzi do odmłodzenia skóry od środka, staje się ona bardziej jędrna i gęsta. 

Efekt utrzymuje się ok. 6-12 miesięcy – zależy to w dużej mierze od twojego stylu życia, diety, nawyków pielęgnacyjnych. Na pewno należy unikać palenia papierosów i nadmiernej ekspozycji na słońce – czynniki te sprzyjają bardzo szybkiej degradacji kolagenu, co powoduje gorsze i krótsze efekty zabiegów biostymulacji. Pamiętaj też, że skóra cały czas się starzeje, mimo stosowanych zabiegów jest to proces nieprzerwany i stale postępujący. Dzięki takim produktom, jak KARISMA, można jednak go spowolnić, a nawet częściowo odwrócić jego skutki – tak aby dłużej cieszyć się piękną i jędrną skórą!

 • Ciąża i karmienie piersią
 • Stany zapalne skóry w miejscu zabiegowym
 • Choroby nowotworowe
 • Nieuregulowane choroby autoimmunologiczne
 • Zaawansowana cukrzyca
 • Tendencje do powstawania bliznowców

Odpowiednio wykonany zabieg niesie małe ryzyko wystąpienia skutków niepożądanych. Zabieg wykonuje dr Barbara Jerschina, po odpowiedniej kwalifikacji pacjenta i wykluczeniu wszystkich przeciwwskazań. W naszej klinice dostaniesz też dokładne wskazówki, jak postępować ze skórą po zabiegu. Zapraszamy!

Shopping Cart