Laserem w trądzik i blizny potrądzikowe!

laserowa redukcja blizn

Trądzik jest najczęstszą chorobą skóry o przewlekłym charakterze. Niestety, lubi zostawiać ślady w postaci trudnych i często rozlanych po całej twarzy wklęsłych blizn (tzw. dziobata twarz). Z pomocą przychodzą lasery, które mogą też wspomagać terapię aktywnego trądziku, przyspieszając poprawę wyglądu skóry.

Trądzik nie tylko u nastolatków

Trądzik jest typowym problemem wieku dojrzewania. W dużym stopniu jest uwarunkowany genetycznie, ale może nasilać się wskutek nieprawidłowej higieny, pielęgnacji, diety, najczęściej dotyka osoby ze skórą tłustą. Coraz częściej mówi się też o tzw. trądziku wieku dorosłego – uważa się, że już nawet połowa kobiet po 25. roku życia cierpi z jego powodu. I choć jest on zwykle mniej rozległy niż ten młodzieńczy – wykwity pojawiają się głównie na linii żuchwy i w bocznych częściach szyi – często zmiany są głębsze, trudniejsze w leczeniu i częściej pozostawiają blizny.
 
U jego podłoża leżą przede wszystkim takie czynniki, jak stres, nieodpowiednia dieta, przepracowanie, narażenie na zanieczyszczenia. Poza tym objawy trądziku są dużym problemem dla młodych kobiet ok. 30. roku, które w tym wieku często szukają partnera czy robią karierę zawodową, a więc dobry wygląd odgrywa dla nich naprawdę ważną rolę – problemy z trądzikiem przyczyniają się znacząco do obniżenia samopoczucia. Na szczęście możemy im pomóc!

Estetyczne poprawki czy walka z trądzikiem?

Jeszcze do niedawna terapia aktywnego trądziku wykluczała u większości pacjentów inne zabiegi np. odmładzające. Najpierw trzeba było się zająć krostkami, grudkami i stanem zapalnym, a dopiero potem doprowadzić skórę do dobrego wyglądu i ewentualnie wprowadzać inne zabiegi estetyczne czy przeciwstarzeniowe. Dziś, dzięki nowoczesnym terapiom, możemy działać równolegle, zmniejszając stan zapalny skóry i jednocześnie poprawiając jej strukturę, napięcie, zamykając rozszerzone pory, dzięki czemu od razu wygląda lepiej. Na pewno zachęcamy do dbania o oczyszczanie skóry – w naszej klinice stosujemy wiele zabiegów odświeżających i głęboko oczyszczających, połączonych z wprowadzaniem substancji aktywnych, które regularnie powtarzane pomagają leczyć trądzik.
 

Laserowe usuwanie blizn

Nieprawidłowo leczony trądzik, wskutek silnego przebiegu stanu zapalnego i rozdrapywania krost, u wielu osób pozostawia nieestetyczne blizny i „dziury” na twarzy, będące powodem wielu kompleksów. Przełomem w leczeniu blizn było wprowadzenie laserów frakcyjnych, które pozwalają na pełną przebudowę skóry w miejscu uszkodzenia. Z bliznami doskonale radzi sobie laser CO2, który jednak powoduje mocne przegrzanie skóry i wymaga kilkudniowej rekonwalescencji, nie jest więc metodą, na którą każdy może sobie pozwolić. Równie skuteczny, ale bardziej łagodny dla skóry, jest laser tulowy, który jednocześnie poprawia koloryt skóry niwelując przebarwienia pozapalne w obrębie blizn. W naszej klinice stosujemy laser tulowy najnowszej generacji LaseMD Ultra, który robiąc w skórze mikrokanaliki umożliwia jednoczesne nałożenie na skórę substancji aktywnych (np. retinolu) i tym samym intensyfikuje skuteczność całej terapii. Po zabiegu skóra jest lekko zaczerwieniona, ale pacjent może szybko wrócić do codziennych aktywności.
 
Trzeba jednak pamiętać, że proces leczenia blizn u każdego przebiega indywidualnie i nie zawsze terapia, jaką ustalimy na samym początku, będzie do niezmienna. Obserwujemy reakcję skóry i wprowadzamy modyfikacje na bieżąco w częstotliwości i doborze zabiegów. Warto czasami zastosować naprzemiennie różne technologie laserowe, wspomóc się peelingami czy mikronakłuwaniem. Na pewno jednak trzeba się uzbroić w cierpliwość, bowiem trwałe usunięcie blizn, a tym samym przebudowa skóry wymaga po prostu czasu. Dodatkową zaletą jest to, że laser zmniejsza rozszerzone pory.
 
Blizny potrądzikowe często mają charakter atroficzny (zanikowy) i przyjmują postać charakterystycznych wgłębień („dziobata” twarz). W takim przypadku możemy dodatkowo zastosować ich wypełnienie kwasem hialuronowym, aby po prostu wyrównać je do otaczającej skóry.

Jak pielęgnować skórę po zabiegach?

W przypadku laseroterapii bezwzględnie chroń skórę przed słońcem, w przeciwnym razie powstaną trudne do usunięcia przebarwienia, które dodatkowo oszpecą twarz. Latem może korcić się wystawianie skóry na słońce, które może łagodzić objawy trądziku – jest to jednak tylko chwilowe działanie, a wysuszona skóra potem próbuje nadrobić „zaległości” wzmożoną produkcją sebum.
 
Pamiętaj też o regularnym oczyszczaniu twarzy w gabinecie – to podstawowy zabieg w przypadku cery trądzikowej i przetłuszczającej się. Nie wyciskaj krost! To najczęstsza przyczyna powstawania blizn potrądzikowych. Zwróć też uwagę na stosowane na co dzień kosmetyki – powinny mieć lekką formułę, odpowiedni skład (np. na bazie kwasów czy retinoidów) i działanie nawilżające (częstym błędem jest przesuszanie skóry w trądziku). Unikaj ciężkich, kryjących podkładów, zatykających pory, uważa się, że mogą sprzyjać nasileniu trądziku. Bardzo dobrze sprawdzą się pudry i podkłady mineralne.

Shopping Cart