Mezoterapia igłowa

Nieinwazyjna regeneracja skóry/ Leczenie wypadania włosów

Mezoterapia igłowa – co to jest?

Mezoterapia jest jednym z najpopularniejszych zabiegów medycyny estetycznej, polecanym jako profilaktyka przeciwstarzeniowa i szybki sposób na nawilżenie i rewitalizację skóry. Polega na śródskórnym podawaniu (poprzez ostrzykiwanie) małych dawek nieusieciowanego kwasu hialuronowego, koktajli rewitalizujących i biostymulujących (np. z dodatkiem witamin, aminokwasów, peptydów, polinukleotydów, DMAE) bądź osocza bogatopłytkowego. Rodzaj mezoterapii oraz ilość i częstotliwość powtórzeń dobieramy zawsze do potrzeb pacjenta. Zabieg polecany jest też jako „ratunek” dla skóry narażonej np. na działanie słońca w okresie letnim. Mezoterapia jest wykonywana cienką igłą, którą wprowadza się preparat w odstępach co 5-10 mm – lekarz ma do wyboru kilka technik, zależnych od okolicy zabiegu i podawanego preparatu, np. grudkową, nappage, liniową. Aby zmniejszyć ból towarzyszący nakłuwaniu, wcześniej nakładamy na skórę krem znieczulający

Poznaj lepiej zabieg mezoterapii

Najczęściej mezoterapię wykonujemy na twarz (w tym także na trudną i niezwykle delikatną okolicę oczu), szyję, dekolt i dłonie. Odpowiednie preparaty pobudzające przebudowę tkanek mogą też być wykorzystane w zabiegach na ciało celem ujędrnienia skóry, redukcji rozstępów i cellulitu. Popularnością – zarówno wśród panów, jak i pań – cieszą się ponadto zabiegi mezoterapii skóry głowy mające na celu zahamowanie łysienia i pobudzenie wzrostu włosów. Dzięki dostępności w naszej klinice bardzo szerokiej gamy preparatów do mezoterapii możemy zaproponować mezoterapię idealnie dobraną do wskazań i potrzeb pacjenta. Wszystkie zabiegi są wykonywane po konsultacji przez dr Barbarę Jerschinę.

  • profilaktyka przeciwstarzeniowa,
  • przesuszenie skóry,
  • utrata jędrności, wiotkość skóry, brak elastyczności,
  • zmarszczki palacza, drobne linie i zmarszczki,
  • objawy fotostarzenia, skóra narażona na działanie słońca i zanieczyszczeń,
  • skóra palacza,
  • szary, zmęczony koloryt, skóra pozbawiona świeżości,
  • cienie i zmarszczki pod oczami,
  • brak blasku, matowa, ziemista cera,
  • siateczka drobnych zmarszczek i przesuszenie dekoltu,
  • przesuszona skóra dłoni,
  • cellulit, rozstępy, utrata jędrności skóry na ciele,
  • skóra wymagająca rewitalizacji i nawilżenia po lecie, zimie lub po innej ekspozycji na trudne warunki środowiskowe,
  • przygotowanie skóry do lata.
  • Mezoterapię najlepiej wykonać w serii co najmniej 4 zabiegów powtarzanych co 3-4 tygodnie lub według zaleceń lekarza. Potem dla podtrzymania efektów warto po ok. 6 miesiącach wykonać zabieg tzw. przypominający, a całą serię powtórzyć po 1-1,5 roku. Niektóre preparaty mają gotowe, zalecane przez producenta schematy podania, które mogą być indywidualnie modyfikowane przez lekarza w zależności od wskazań i potrzeb pacjenta.

Pierwsze efekty widać już po jednym zabiegu – skóra jest lepiej nawilżona i bardziej promienna. Wykonanie pełnej serii zapewnia:

  • dogłębne nawilżenie skóry, co jest szczególnie odczuwane w przypadku skór odwodnionych i ściągniętych oraz u pacjentek w okresie menopauzy (spadek poziomu estrogenów skutkuje przesuszeniem skóry),
  • poprawę elastyczności, ujędrnienie i zagęszczenie skóry,
  • spłycenie drobnych zmarszczek,
  • ogólne polepszenie jakości i struktury skóry, która wygląda na młodszą, bardziej świeżą, gładką, lepiej napiętą, promienną,
  • ujednolicenie kolorytu i rozświetlenie skóry,
  • rozjaśnienie cieni pod oczami, redukcję kurzych łapek, nadanie okolicy oczu bardziej wypoczętego wyglądu.

Regularnie powtarzana mezoterapia chroni skórę przed przyspieszonym starzeniem i jest doskonałą inwestycją w przyszły wygląd. Natomiast w przypadku zabiegów na skórę głowy możesz liczyć na:

    • zahamowanie nadmiernego wypadania włosów zarówno w przebiegu łysienia androgenowego, jak i telogenowego (np. łysienie poporodowe, sezonowe wypadanie włosów, osłabienie włosów podczas nieodpowiednio prowadzonego odchudzania),
    • szybszy wzrost włosów, które są grubsze w dotyku, mają lepszą strukturę, zwykle lepiej się układają,
    • wzmocnienie i zagęszczenie włosów osłabionych i zniszczonych np. nieprawidłową pielęgnacją i stylizacją lub częstym farbowaniem i rozjaśnianiem.

Czas trwania zabiegu

dowiedz się więcej

Ostrzykiwanie skóry trwa zwykle ok. 20 minut. Do tego należy doliczyć czas potrzebny do zadziałania nałożonego wcześniej kremu znieczulającego (min. 30 minut).

Stopień bólu

dowiedz się więcej

Dzięki zastosowaniu kremu znieczulającego zabieg jest praktycznie bezbolesny.

Rekonwalescencja

dowiedz się więcej

Zabieg związany jest z wykonaniem dużej ilości nakłuć, więc tuż po nim skóra może być zaczerwieniona i lekko obrzęknięta, mogą też pojawić się drobne siniaczki bądź krwiaki. Zwykle rekonwalescencja nie trwa jednak dłużej niż 1-3 dni, przy czym już następnego dnia po zabiegu możesz zamaskować ślady makijażem.

Jak przebiega zabieg mezoterapii?

  • Pierwszym etapem jest zawsze znieczulenie skóry kremem z dodatkiem lidokainy. Dlatego planując wizytę w klinice, weź pod uwagę, że będziesz musiała ok. 30-40 minut poczekać na zadziałanie kremu znieczulającego nałożonego wcześniej na twarz. Odpowiednio długi czas pozostawania kremu na twarzy (przykrytego folią dla okluzji) jest bardzo ważny, jeśli zależy ci na naprawdę komfortowym i bezbolesnym zabiegu.
  • Następnie po zmyciu kremu lekarz wstrzykuje wybrany preparat w skórę wykonując dużą ilość płytkich wkłuć, jedno obok drugiego. Niektóre preparaty mogą też być podawane kaniulą – wtedy ilość wkłuć jest mniejsza, a zabieg bardziej komfortowy dla pacjenta.
  • Na koniec twarz jest przemywana środkiem odkażającym i lekarz nakłada na nią specjalny krem pozabiegowy. Nie powinnaś go zmywać z twarzy aż do następnego dnia!

Jak przygotować się do zabiegu mezoterapii?

Zabieg nie wymaga specjalnych przygotowań, ale na kilka dni przed jego wykonaniem unikaj zażywania środków przeciwzapalnych mogących obniżać krzepliwość krwi (np. popularnej Aspiryny), ponieważ mogą one zwiększać ryzyko pojawienia się siniaków i krwiaków po iniekcji. W dniu zabiegu nie spożywaj kawy ani alkoholu. Gdy masz skłonność do opryszczki, warto przez 3 dni przed zabiegiem (i 3-5 dni po nim) stosować lek ochronny z acyklowirem.

„Mezoterapia jest zabiegiem, który… zabrałabym ze sobą na bezludną wyspę 🙂 Numer jeden w profilaktyce przeciwstarzeniowej i najszybsza metoda poprawy jakości i nawilżenia skóry, gdy czujesz, że brakuje jej świeżości i energii. Polecam ją wszystkim pacjentom!”

Dr Barbara Jerschina

Mezoterapia – zalecenia po zabiegu

Tuż po zabiegu skóra może być lekko zaczerwieniona i obrzęknięta wskutek jej wielokrotnego nakłuwania, a punkty wkłuć mogą lekko krwawić. Objawy te zwykle ustępują w ciągu kilku godzin, siniaki mogą się utrzymywać przez 2-3 dni. W tym czasie należy przestrzegać typowych zaleceń pielęgnacji skóry po zabiegach iniekcyjnych:

  • w dniu zabiegu nie myj już twarzy i nie nakładaj na nią żadnych kremów,
  • zmień na czystą poszewkę poduszki, na której śpisz,
  • od kolejnego dnia dbaj o czystość skóry, używając łagodnych środków myjących; nie dotykaj twarzy brudnym rękami, nie przecieraj używanym ręcznikiem,
  • jeśli pojawiło się zaczerwienienie lub siniaczki, możesz stosować specjalne kremy przyspieszające gojenie się skóry po zabiegu,
  • przez co najmniej 1 tydzień unikaj basenu, siłowni, gorących kąpieli, sauny,
  • chroń skórę kremem z wysokim filtrem SPF – miejsca wkłuć są uwrażliwione na działanie promieni UV,
  • zwykle już kolejnego dnia możesz nałożyć na skórę makijaż, najlepiej mineralny (czystym pędzlem),
  • pij dużo wody, dzięki czemu podany w skórę kwas hialuronowy zadziała jeszcze lepiej!

Zadzwoń i umów się na wizytę!

FAQ – najczęściej zadawane pytania dotyczące zabiegu mezoterapii igłowej

Mezoterapia jest, można powiedzieć, podstawowym zabiegiem medycyny estetycznej. Dlatego możemy ją łączyć praktycznie ze wszystkimi metodami stosowanymi w naszej klinice w zależności od potrzeb, z zachowaniem odpowiednich odstępów czasowych. Doskonale łączy się z zabiegami odświeżającymi, oczyszczającymi i kondycjonującymi skórę, może uzupełniać działanie laserów, wypełniaczy czy toksyny botulinowej. Zapraszamy na konsultacje u dr Barbary Jerschiny, która specjalizuje się w indywidualnym planowaniu programów przeciwstarzeniowych.

Nie, nie zawsze. Wszystko zależy od techniki podania. Nie ma się jednak czego bać! Grudki powinny wchłonąć się w ciągu 3-5 dni. Co do siniaków, zwykle pojawiają się u osób o słabych, mających skłonność do pękania naczynkach, ale na szczęście można je łatwo zamaskować makijażem, a ich wchłanianie przyspieszy stosowanie specjalnych kremów pozabiegowych lub żelu z arniki.

Na rynku istnieje w tej chwili bardzo dużo preparatów do mezoterapii. Podstawowym składnikiem jest nieusieciowany kwas hialuronowy, ale w wielu produktach o silniejszym działaniu rewitalizującym jest on wzbogacany w inne aktywne składniki lecznicze i biostymulujące. Dzięki temu możesz liczyć na dodatkowe działanie, np. rozjaśnienie cieni pod oczami, zmniejszenie przebarwień, widoczne ujędrnienie i zagęszczenie skóry. Techniką mezoterapii możemy też podawać preparaty typowo biostymulujące, a więc pobudzające w skórze naturalną produkcję kolagenu i elastyny.

Już jeden zabieg mezoterapii poprawia nawilżenie skóry, dlatego ma to sens na przykład wtedy, gdy twoja skóra jest przesuszona i potrzebujesz szybkiego ratunku albo planujesz wyjazd w ciepłe kraje, a nie masz już czasu na wykonanie całej serii. Oczywiście, zawsze lepsze i bardziej trwałe efekty zapewni ci cała seria zabiegów. Na pewno jest ona niezbędna w przypadku kuracji przeciwko wypadaniu włosów.

Mezoterapia bezigłowa to… nie do końca mezoterapia – słowo to oznacza bowiem śródskórne podanie substancji aktywnych. Powszechnie jednak tą nazwą określa się zabiegi kosmetyczne wykorzystujące do „wtłoczenia” w skórę składników aktywnych zjawisko elektroporacji bądź ultradźwięki. Skuteczność tego zabiegu jest jednak mniejsza niż mezoterapii igłowej.  

  • Ciąża i karmienie piersią
  • Stany zapalne skóry w miejscu zabiegowym
  • Choroby nowotworowe
  • Nieuregulowane choroby autoimmunologiczne
  • Zaawansowana cukrzyca
  • Tendencje do powstawania bliznowców
  • Zaburzenia krzepliwości krwi, przyjmowanie leków przeciwkrzepliwych
  • Uczulenie na składniki preparatu

Odpowiednio wykonany zabieg niesie bardzo małe ryzyko wystąpienia skutków niepożądanych i długotrwałych powikłań, poza przejściowymi wynikającymi z wielokrotnego nakłuwania skóry, takimi jak zaczerwienienie, obrzęk czy siniaki. Zabieg wykonuje dr Barbara Jerschina, po odpowiedniej kwalifikacji pacjenta i wykluczeniu wszystkich przeciwwskazań. Zapraszamy!

Shopping Cart