Niepożądane pamiątki po lecie

pamiątki po lecie

Cały rok czekamy z utęsknieniem na lato! Dobry humor, wyjazdy, plażowy chill-out to jest to! Nasza skóra, niestety, nie okazuje aż takiego entuzjazmu przed wakacjami – dla niej to zdecydowanie najtrudniejszy czas w roku, a pamiątek, które pozostawia na niej słońce, chcemy pozbyć się jak najszybciej. Jakie zabiegi warto więc wykonać po lecie w naszej klinice?

Czy wiesz, że promieniowanie UV to główny czynnik przyspieszający starzenie się skóry? Odpowiada za ten proces aż w 80%, tylko o 20% decydują o tym geny. To zła… i dobra wiadomość. Zła, bo wiele osób nie potrafi bezpiecznie i rozsądnie korzystać z dobrodziejstw słońca, a dobra, bo na większość objawów fotostarzenia – na ich rodzaj i tempo pojawiania się – mamy realny wpływ, przede wszystkim włączając do codziennej pielęgnacji skuteczną ochronę przeciwsłoneczną! Ponadto wiele niechcianych skórnych „pamiątek” możemy dziś szybko zlikwidować zabiegami w klinice. Co nie oznacza oczywiście, że możemy wystawiać się na skórę bezkarnie – lato, zwłaszcza słoneczne i upalne, to dla niej naprawdę ekstremalny czas. Jakie ślady na niej zostawia?

Zmęczona, szorstka skóra

Pogrubienie i rogowacenie to jeden z najbardziej typowych objawów fotostarzenia. Często po lecie skóra staje się szorstka, matowa, pogrubiona, nierówna w dotyku. Dodatkowo pojawiają się na niej zaskórniki, poszerzone pory, wygląda na zanieczyszczoną. Dlatego zabiegiem numer 1, jaki proponujemy naszym pacjentom, jest głębokie oczyszczanie i odświeżenie skóry za pomocą doskonałych urządzeń do hydropeelingu, hydrabrazji, mikrodermabrazji czy oxybrazji, takich jak Geneo, Aquapure, Hydrafacial czy SilkPeel. Najczęściej łączymy je z aplikacją składników aktywnych, aby głęboko nawilżyć skórę i zapewnić jej promienny blask. Po lecie doskonale sprawdzą się też indywidualnie dobrane peelingi chemiczne, które dodatkowo mają działanie odmładzające, rozjaśniające, regulujące czy wzmacniające. Złuszczanie naskórka przygotowuje skórę do dalszych zabiegów naprawczych i, ewentualnie, estetycznych.

Skóra chce pić!

Mimo stosowania kremów nawilżających często po lecie skóra jest mocno przesuszona. Dotyczy to też cery tłustej i mieszanej, której stan pod wpływem słońca poprawia się (niestety, tylko chwilowo, jesienią nadprodukcja sebum zwykle powraca ze zdwojoną siłą). Jak najszybciej dogłębnie nawilżyć odwodnioną skórę? Tutaj absolutnym hitem jest mezoterapia nawilżająca i rewitalizująca skórę – po słońcu doskonały będzie na przykład preparat mesoestetic mesohyal vitamin C, który ma silne działanie antyoksydacyjne, zmniejszając uszkodzenia powstałe w wyniku stresu oksydacyjnego wywołanego nadmierną ekspozycją na promieniowanie UV. A jeśli skóra twarzy czy dekoltu stała się cienka, wiotka i nasiliły się na niej drobne zmarszczki i „zagniecenia” posłoneczne, warto wykonać zabiegi biostymulujące, np. na bazie polinukleotydów.

Przebarwienia posłoneczne

Skóra ciemnieje pod wpływem nadmiernej ekspozycji na słońce, a dodatkowo proces ten mogą nasilać zmiany hormonalne, np. w czasie ciąży. Lato sprzyja więc zmianom pigmentacyjnym, które są jedną z najczęstszych i, niestety najtrudniejszych w leczeniu, „pamiątek” po upalnych wakacjach. Już zabiegi oczyszczające i odświeżające, w połączeniu z takimi składnikami aktywnymi, jak na przykład witamina C, dadzą piękne rozświetlenie i ujednolicenie kolorytu skóry, jednak jeśli masz ciemne plamy – najlepiej sprawdzą się lasery, np. nasz bestsellerowy „prysznic” laserowy Aerolase lub skuteczny nawet w przypadku opornych i głębokich zmian pigmentacyjnych – laser CO2.

Pamiętaj jednak, że po laseroterapii bezwzględnie wymagana jest wysoka ochrona przed słońcem, w przeciwnym razie przebarwienia wrócą, i to często jeszcze głębsze i trudne do usunięcia – jako efekt reakcji uwrażliwionej laserem skóry na światło słoneczne. Dlatego zaplanuj zabiegi tak, abyś potem mogła bez problemu uchronić się przed słońcem – jeśli planujesz urlop we wrześniu, na zabieg umów się dopiero po powrocie, a najlepiej późną jesienią czy zimą. Oczywiście, w gorących krajach Południa zabiegi laserowe są też bardzo popularne, więc lato nie jest bezwzględnym przeciwwskazaniem do ich wykonywania. Wymagają jednak potem „uczciwego” i rzetelnego nakładania kremu z filtrem. Jesienią i zimą, w naszych warunkach klimatycznych, będzie ci po prostu łatwiej zadbać o ochronę skóry.

Rumień i pajączki

To kolejny powakacyjny problem dermatologiczny będący efektem narażania skóry na słońce i wysoką temperaturę bez należytej ochrony. W okresie letnim często dochodzi też do nasilenia się objawów trądziku różowatego u kobiet i mężczyzn. W takim przypadku polecamy zabiegi laserowe, jako bardzo skuteczną metodę zamykania naczynek i łagodzenia nawet rozległego rumienia. W naszej klinice stosujemy nowoczesny laser naczyniowy Varilite Cutera, który pozwala pozbyć się zmian naczyniowych wszelkiego rodzaju. Bardzo dobre efekty daje też laser Aerolase (tzw. prysznic laserowy). Trzeba jednak pamiętać, że w ten sposób usuwamy jedynie ich objawy, a nie przyczyny, dlatego bardzo ważna jest też profilaktyka i stosowanie odpowiedniej pielęgnacji oraz zabiegów wzmacniających naczynka, zaleconych przez naszych specjalistów. Powinnaś też unikać czynników mogących nasilać problemy naczyniowe, takich jak promieniowanie UV, nagłe zmiany temperatury, ostre potrawy czy gorące kąpiele i sauna.

Coś się niepokoi? Po lecie twoja skóra nie wygląda tak, jakbyś chciała? Zapraszam na konsultacje!

Shopping Cart