Osocze bogatopłytkowe
Nieinwazyjny “Wampirzy lifting”.
Osocze bogatopłytkowe - co to jest?
Osocze bogatopłytkowe pozyskiwane z krwi własnej pacjenta ma niezwykle silne działanie regenerujące, dzięki czemu w widoczny sposób poprawia jakość skóry i ma wszechstronne zastosowanie w zabiegach medycyny i dermatologii estetycznej. Jest to preparat autologiczny (pozyskiwany z własnych tkanek pacjenta), co czyni go całkowicie bezpiecznym i doskonale tolerowanym. Nie podrażnia, nie wywołuje alergii, może być stosowany nawet u osób z wrażliwą cerą. Szczególnie polecamy go pacjentom ze skórą zniszczoną słońcem, przesuszoną, wiotką, ze zmarszczkami, o niejednolitej strukturze i kolorycie. To też świetna profilaktyka przeciwstarzeniowa oraz metoda wspomagająca inne zabiegi w terapiach łączonych. Bardzo dobre efekty daje też w mezoterapii skóry głowy w leczeniu łysienia i nadmiernego wypadania włosów.
Osocze bogatopłytkowe (nazywane też PRP od ang. Platelet Rich Plasma) jest autologicznym koncentratem płytek krwi w osoczu. Pozyskuje się go w bardzo prosty sposób – najpierw pobieramy od pacjenta krew (wygląda to jak „zwykłe” pobranie krwi w celach diagnostycznych), następnie przygotowujemy ją w specjalnym urządzeniu, tzw. wirówce, co pozwala na odseparowanie skoncentrowanych płytek krwi z niewielką ilością osocza. Tak uzyskany materiał podajemy w skórę techniką mezoterapii (można też zaaplikować osocze bezpośrednio na skórę, jak serum, np. po zabiegach laseroterapii).
Dzięki czemu osocze zawdzięcza swoje niezwykłe właściwości regeneracyjne? Skoncentrowane płytki krwi obecne w osoczu są podstawowym elementem mechanizmów naprawczych tkanek, dzięki czemu już od lat są wykorzystywane w różnych dziedzinach medycyny, np. w ortopedii, chirurgii, stomatologii czy okulistyce. Dostarczają do skóry niezbędne czynniki wzrostu, które odpowiadają za wiele pozytywnych procesów w niej zachodzących – regenerację śródbłonka, stymulację fibroblastów do produkcji kolagenu i elastyny, różnicowanie komórek macierzystych i tworzenie nowych naczyń krwionośnych, a także procesy gojenia. Dzięki temu działanie osocza jest niezwykle wszechstronne i kompleksowe – zabieg prowadzi do poprawy ogólnej jakości skóry, jej ujędrnienia, nawilżenia, zagęszczenia, poprawia jej koloryt, niweluje drobne zmarszczki, redukuje blizny potrądzikowe, rozświetla, napina, uelastycznia, sprawia, że skóra wygląda na młodszą, bardziej wypoczętą, świeżą.
Poznaj lepiej zabieg osocza bogatopłytkowego
Najczęściej zabieg osocza bogatopłytkowego wykonuje się na takie obszary, jak:
- twarz, w tym delikatna okolica oczu,
- szyja i dekolt,
- dłonie,
- skóra głowy (leczenie łysienia, zagęszczenie włosów),
- okolice intymne (rewitalizacja).
- profilaktyka przeciwstarzeniowa,
- skóra sucha i przesuszona, okresowo odwodniona,
- utrata jędrności, wiotkość skóry, brak elastyczności,
- zmarszczki palacza, drobne linie i zmarszczki,
- kurze łapki, cienie i zmarszczki pod oczami,
- niejednolity koloryt, drobne przebarwienia,
- objawy fotostarzenia, skóra narażona na działanie słońca i zanieczyszczeń,
- skóra palacza,
- szary, zmęczony koloryt, skóra pozbawiona świeżości i blasku,
- drobne blizny potrądzikowe i pozapalne, skóra wymagająca przebudowy,
- objawy starzenia szyi i dekoltu: zmarszczki, przebarwienia, przesuszenie,
- zniszczona, przesuszona skóra dłoni,
- skóra wymagająca rewitalizacji i nawilżenia po lecie, zimie lub po innej ekspozycji na trudne warunki środowiskowe,
- sezonowe wypadanie włosów, łysienie androgenowe, przygotowanie włosów do przeszczepu,
- rewitalizacja okolic intymnych,
- przyspieszenie gojenia skóry po innych, bardziej inwazyjnych zabiegach, np. laseroterapii.
U osób z cienką i suchą skórą już jeden zabieg może dawać zauważalną poprawę, ale podobnie jak przy mezoterapii kwasem hialuronowym zalecamy wykonać serię co najmniej 2-5 zabiegów powtarzanych co 4-6 tygodni lub według zaleceń lekarza. Kurację taką warto wykonywać raz w roku, np. po lecie, aby szybko zregenerować skórę wystawianą na szkodliwe działanie promieni UV. W przypadku zabiegów na skórę głowy po serii co najmniej 6-8 zabiegów zalecamy wykonywać tzw. zabieg przypominający raz na 3-6 miesięcy, aby podtrzymać efekty i zapobiec dalszemu wypadaniu włosów.
Podane w skórę czynniki wzrostu zaczynają działać po 72 godzinach od podania, a pierwsze zauważalne efekty widać po około tygodniu. W ciągu kolejnych 3-6 miesięcy nasilają się procesy regeneracyjne i naprawcze w skórze, dzięki czemu można zaobserwować postępującą w czasie poprawę jej jakości i wyglądu. Wykonanie pełnej serii zapewnia:
- poprawę elastyczności, ujędrnienie i zagęszczenie skóry,
- spłycenie drobnych zmarszczek,
- ogólne polepszenie jakości i struktury skóry, która wygląda na młodszą, bardziej świeżą, gładką, lepiej napiętą, promienną,
- ujednolicenie kolorytu i rozświetlenie skóry,
- wyrównanie struktury skóry,
- zmniejszenie blizn potrądzikowych i śladów pozapalnych,
- nawilżenie skóry,
- lepsze odżywienie i dotlenienie skóry, poprawę jej ukrwienia.
W przypadku zabiegów na skórę głowy możesz liczyć na:
- zahamowanie nadmiernego wypadania włosów zarówno w przebiegu łysienia androgenowego, jak i telogenowego (np. łysienie poporodowe, sezonowe wypadanie włosów, osłabienie włosów podczas nieodpowiednio prowadzonego odchudzania),
- szybszy wzrost włosów, które są grubsze w dotyku, mają lepszą strukturę, zwykle lepiej się układają,
- wzmocnienie i zagęszczenie włosów osłabionych i zniszczonych np. nieprawidłową pielęgnacją i stylizacją lub częstym farbowaniem i rozjaśnianiem.
Natomiast zastosowanie osocza bogatopłytkowego w ginekologii estetycznej zapewnia:
- nawilżenie i rewitalizację okolic intymnych,
- ich lepsze ukrwienie, co może zwiększać jakość doznań podczas współżycia.
Czas trwania zabiegu
dowiedz się więcej
Pobranie i przygotowanie krwi, a następnie ostrzykiwanie skóry osoczem PRP zwykle trwa ok. 30 minut. Do tego należy doliczyć czas potrzebny do zadziałania nałożonego wcześniej kremu znieczulającego (min. 30 minut).
Stopień bólu
dowiedz się więcej
Dzięki zastosowaniu kremu znieczulającego zabieg ostrzykiwania osoczem bogatopłytkowym jest praktycznie bezbolesny. Niektórzy pacjenci odczuwają lekkie szczypanie. Musisz też liczyć się z chwilowym uczuciem bólu podczas pobierania krwi (tak jak przy typowym pobraniu do celów diagnostycznych).
Rekonwalescencja
dowiedz się więcej
Zabieg mezoterapii związany jest z wykonaniem dużej ilości nakłuć, więc tuż po nim skóra może być zaczerwieniona i lekko obrzęknięta, mogą też pojawić się drobne siniaczki bądź krwiaki. Zwykle rekonwalescencja nie trwa jednak dłużej niż 1-3 dni (dzięki działaniu regeneracyjnemu PRP wiele osób podkreśla, że czas ten jest krótszy niż przy mezoterapii innymi preparatami). Już następnego dnia po zabiegu możesz zamaskować ślady makijażem.
Jak przebiega zabieg z użyciem osocza bogatopłytkowego?
- Pierwszym etapem jest zawsze znieczulenie skóry, która ma być poddawana ostrzykiwaniu osoczem, kremem z dodatkiem lidokainy. Dlatego planując wizytę w klinice, weź pod uwagę, że będziesz musiała ok. 30-40 minut poczekać na zadziałanie kremu znieczulającego nałożonego wcześniej na twarz. Odpowiednio długi czas pozostawania kremu na twarzy (przykrytego folią dla okluzji) jest bardzo ważny, jeśli zależy ci na naprawdę komfortowym i bezbolesnym zabiegu.
- Osocze jest pozyskiwane tuż przed zabiegiem. Polega to na pobraniu krwi (zwykle ok. 8-10 ml) – tak jak przy zwykłym badaniu diagnostycznym, a następnie jej odwirowaniu w specjalnym urządzeniu (tzw. wirówce). Trwa to dosłownie kilka minut. W ten sposób w strzykawce następuje oddzielnie koncentratu płytek krwi z niewielką ilością osocza od innych składników znajdujących się we krwi.
- Następnie po zmyciu kremu znieczulającego lekarz wstrzykuje osocze w skórę wykonując dużą ilość płytkich wkłuć, jedno obok drugiego.
- Na koniec twarz jest przemywana środkiem odkażającym i lekarz nakłada na nią specjalny krem pozabiegowy. Nie powinnaś go zmywać z twarzy aż do następnego dnia!
Jak przygotować się do zabiegu z osoczem bogatopłytkowym?
Zabieg nie wymaga specjalnych przygotowań, ale na kilka dni przed jego wykonaniem unikaj zażywania środków przeciwzapalnych mogących obniżać krzepliwość krwi (np. popularnej Aspiryny), ponieważ mogą one zwiększać ryzyko pojawienia się siniaków i krwiaków po iniekcji. W dniu zabiegu nie spożywaj kawy ani alkoholu. Gdy masz skłonność do opryszczki, warto przez 3 dni przed zabiegiem (i 3-5 dni po nim) stosować lek ochronny z acyklowirem. Zalecamy też zadbać wcześniej o dobre nawodnienie organizmu, aby poprawić jakość krwi – pij większe ilości wody co najmniej przez 2 tygodnie przed zabiegiem.
„Osocze bogatopłytkowe przywraca skórze jej młodzieńczy potencjał. Metoda nie jest obarczona ryzykiem alergii i często wybierają ją pacjenci szukający w medycynie estetycznej naturalnych rozwiązań. Zabieg poprawia elastyczność i napięcie skóry, nadaje jej świeży blask i koloryt, sprawia, że po prostu wygląda na młodszą i bardziej wypoczętą. To świetna profilaktyka anti-aging – już od ok. 30. roku życia.”
Dr Barbara Jerschina
Osocze bogatopłytkowe – zalecenia po zabiegu
Osocze PRP podawane jest metodą mezoterapii i wymaga przestrzegania identycznych zaleceń pozabiegowych. Wskutek wielokrotnego nakłuwania skóra tuż po zabiegu może być lekko zaczerwieniona i obrzęknięta, a punkty wkłuć mogą lekko krwawić. Objawy te zwykle ustępują w ciągu kilku godzin, siniaki mogą się utrzymywać przez 2-3 dni. W tym czasie należy przestrzegać następujących zaleceń:
- w dniu zabiegu nie myj już twarzy i nie nakładaj na nią żadnych kremów,
- zmień na czystą poszewkę poduszki, na której śpisz,
- od kolejnego dnia dbaj o czystość skóry, używając łagodnych środków myjących; nie dotykaj twarzy brudnym rękami, nie przecieraj używanym ręcznikiem,
- jeśli pojawiło się zaczerwienienie lub siniaczki, możesz stosować specjalne kremy przyspieszające gojenie się skóry po zabiegu,
- przez co najmniej 1 tydzień unikaj basenu, siłowni, gorących kąpieli, sauny,
- chroń skórę kremem z wysokim filtrem SPF – miejsca wkłuć są uwrażliwione na działanie promieni UV,
- zwykle już kolejnego dnia możesz nałożyć na skórę makijaż, najlepiej mineralny (czystym pędzlem).
Zadzwoń i umów się na wizytę!
FAQ – najczęściej zadawane pytania dotyczące zabiegu osocza bogatopłytkowego
Osocze bogatopłytkowe znajduje wszechstronne zastosowanie w terapiach łączonych zwiększając ich efektywność i jednocześnie przyspieszając proces gojenia np. po laseroterapii. Możemy ten zabieg łączyć praktycznie ze wszystkimi metodami stosowanymi w naszej klinice w zależności od potrzeb, z zachowaniem odpowiednich odstępów czasowych. Doskonale łączy się z zabiegami odświeżającymi, oczyszczającymi i kondycjonującymi skórę, z rewitalizacją skóry metodą tradycyjnej mezoterapii czy karboksyterapią, może uzupełniać działanie laserów, wypełniaczy, peelingów czy toksyny botulinowej, a w przypadku owłosionej skóry głowy – innych zabiegów rewitalizujących. Zapraszamy na konsultacje u dr Barbary Jerschiny, która specjalizuje się w indywidualnym planowaniu programów przeciwstarzeniowych.
Przede wszystkim należy sprostować mit, że zabieg polega na wstrzykiwaniu w skórę krwi. W terapii PRP wykorzystujemy pozyskane z krwi, wyizolowane i oddzielone od innych składników skoncentrowane płytki krwi w niewielkiej zawiesinie osocza. Jest to jedna z najbardziej bezpiecznych substancji stosowanych w medycynie, oczywiście pod warunkiem że została pozyskana i podana w odpowiedni sposób. Osocze jest w 100% naturalne, nie podrażnia i nie alergizuje.
Tak, ale co najważniejsze – jest to efekt pobudzenia w skórze jej naturalnych właściwości regeneracyjnych i naprawczych. Dlatego poprawa jakości skóry rozwija się w czasie nawet do 3 miesięcy po zabiegu. Już po tygodniu jednak większość osób obserwuje poprawę kolorytu, struktury i napięcia skóry wynikającą z silnego dotlenienia i odżywienia tkanek.
Osocze PRP jest jedną z metod zahamowania wypadania włosów, stymuluje też ich odrastanie. Oczywiście, w przypadku zaawansowanych objawów łysienia jedyną skuteczną metodą może okazać się wykonanie przeszczepu włosów, ale osocze warto wtedy zastosować wcześniej w celu poprawy jakości włosów przeznaczonych do transplantacji. To też doskonała metoda zagęszczenia i wzmocnienia przerzedzonych włosów np. po ciąży.
Często możesz spotkać się z zastosowaniem osocza w formie serum lub maski. Takie działanie ma sens, jeśli wcześniej doszło do kontrolowanego uszkodzenia skóry (np. laserem, głębszym peelingiem, mikronakłuwaniem) – wtedy osocze szybko się wchłania, przyspiesza też proces gojenia i intensyfikuje uzyskane efekty. Jeśli jednak stosujemy je jako samodzielny zabieg, zawsze najlepszy rezultat poprawy da jego podanie prosto w skórę poprzez ostrzykiwanie.
- Ciąża i karmienie piersią
- Stany zapalne skóry w miejscu zabiegowym
- Choroby nowotworowe
- Nieuregulowane choroby autoimmunologiczne
- Zaawansowana cukrzyca
- Tendencje do powstawania bliznowców
- Zaburzenia krzepliwości krwi, przyjmowanie leków przeciwkrzepliwych
- Choroby krwi
- Miesiączka w dniu zabiegu
- Anemia
Odpowiednio wykonany zabieg nie niesie ryzyka wystąpienia skutków niepożądanych i żadnych długotrwałych powikłań, poza przejściowymi wynikającymi z wielokrotnego nakłuwania skóry, takimi jak zaczerwienienie, obrzęk czy siniaki. Ponieważ PRP jest substancją naturalną i biozgodną, nie ma tutaj ryzyka wystąpienia reakcji alergicznej na składniki preparatu ani odpowiedzi autoimmunologicznej. Zabieg wykonuje dr Barbara Jerschina, po odpowiedniej kwalifikacji pacjenta i wykluczeniu wszystkich przeciwwskazań. Zapraszamy!