Plazma

Lifting powiek i redukcja kurzych łapek w czasie jednego zabiegu!

plazma

Plazma - na czym polega zabieg?

Technologia plazmowa (potocznie nazywana plazmą) wykorzystuje efekt jonizacji gazów zawartych w powietrzu – plazma to zjonizowany gaz, który ze względu na specyficzne właściwości nazywany jest czwartym (obok gazu, cieczy i ciała stałego) stanem skupienia.

Plazma powoduje natychmiastowe obkurczenie tkanek i stymuluje produkcję włókien kolagenowych. Efektem jest napięcie i uniesienie tkanek, co jest wykorzystywane przede wszystkim w tzw. niechirurgicznym liftingu powiek. Zabieg stosuje się też w redukcji zmarszczek, np. kurzych łapek i zmarszczek palacza.

Poznaj lepiej technologię plazmową

Urządzenie generuje wiązkę plazmy, która w momencie dotarcia do powierzchni skóry oddaje swój ładunek podnosząc temperaturę tkanek. Plazma tworzy się między końcówką urządzenia i skórą pacjenta dzięki niewielkiemu łukowi elektrycznemu, który w kontrolowany sposób zdolny jest do sublimacji naskórka i obkurczania tkanek w miejscu jego działania. W zależności od zastosowania powoduje to natychmiastowe usunięcie (odparowanie) tkanki w wybranym miejscu (dzięki temu możemy wykorzystywać plazmę w zabiegach dermatochirurgicznych, np. do usuwania włókniaków czy brodawek) lub kurczenie się włókien kolagenowych, co powoduje błyskawiczny efekt poprawy napięcia skóry – jednocześnie plazma pobudza fibroblasty do produkcji nowego kolagenu, prowadząc do przebudowy i liftingu skóry.

Najczęściej wykorzystujemy plazmę w zabiegach tzw. niechirurgicznego liftingu powiek. Zabieg może być wykonany zarówno na górnej, jak i dolnej powiece. Ponadto technologię plazmową można wykorzystać do redukcji zmarszczek wokół oczu, zmarszczek palacza, liftingu dolnej części twarzy, a także na ciele np. do usuwania brodawek czy włókniaków i wspomagająco w leczeniu blizn.

  • opadanie powiek – najlepsze efekty uzyskuje się w przypadku łagodnych i umiarkowanych objawów,
  • utrata jędrności, wiotkość skóry,
  • zmarszczki palacza,
  • kurze łapki,
  • skóra pozbawiona jędrności, gęstości i elastyczności,
  • przebarwienia, plamy soczewicowate,
  • blizny potrądzikowe, pooperacyjne, pooparzeniowe,
  • zmiany dermatologiczne na twarzy i ciele

Plazma jest w większości przypadków zabiegiem jednorazowym, czasami jednak istnieją wskazania do jej powtórzenia (zwykle maksymalnie wykonuje się 2-3 zabiegi) dla pogłębienia efektu, nie wcześniej niż po upływie 4-6 tygodni.

  • uniesienie opadających powiek,
  • redukcja kurzych łapek,
  • redukcja zmarszczek palacza,
  • zagęszczenie i ujędrnienie skóry,
  • redukcja blizn i rozstępów,
  • usunięcie zmian dermatologicznych (np. brodawek, włókniaków, zmian wirusowych), także z okolicy powiek
młoda kobieta

Czas trwania zabiegu

dowiedz się więcej

Ok. 15-30 minut. Należy do tego doliczyć kolejne min. 30 minut na zadziałanie nałożonego wcześniej kremu znieczulającego.

Stopień bólu

dowiedz się więcej

Plazma powoduje sublimację naskórka, dlatego dla komfortu pacjenta zabieg zawsze wykonujemy po nałożeniu kremu znieczulającego.

Rekonwalescencja

dowiedz się więcej

Po zabiegu przez ok. 7 dni będą utrzymywać się na skórze drobne punkty sublimacji, a przez pierwsze godziny obszar powiek może być zaczerwieniony i opuchnięty. Pacjent szybko może jednak wrócić do codziennych aktywności, stosując odpowiednią pielęgnacją i od następnego dnia – maskując ślady makijażem.

Jak przebiega zabieg plazmą?

Zabieg poprzedzony jest demakijażem i dokładnym oczyszczeniem skóry, a także nałożeniem kremu znieczulającego na min. 30-40 minut (okluzja pod folią). Polega na wykonaniu punktowej sublimacji naskórka bez uszkadzania warstwy podstawnej skóry właściwej, bez krwawienia i bez uszkodzenia otaczających tkanek. Mimo znieczulenia pacjent może odczuwać pewien dyskomfort w trakcie zabiegu, związany z przegrzewaniem skóry, może też przez chwilę czuć nieprzyjemny zapach spalenizny (wskutek odparowywania naskórka). Cała procedura trwa dosyć krótko – ok. 15-30 minut. Na zakończenie na skórę nakładamy krem regenerujący i opatrunkowy, a także krem z wysokim filtrem SPF.

Jak przygotować się do zabiegu plazmą?

Zabieg nie wymaga specjalnych przygotowań, zawsze jednak dobrze jest zadbać o odpowiednie nawodnienie tkanek (zalecamy pić co najmniej 1,5-2 litry wody dziennie) – dobrze nawilżona skóra lepiej reaguje na działanie technologii plazmowej.

„Plazma może być alternatywą dla chirurgicznego liftingu powiek u osób, u których objawy opadania powiek i zmęczonego spojrzenia są widoczne, ale jeszcze nie bardzo nasilone. Metoda ta sprawdza się też u osób po chirurgicznej blefaroplastyce dla podtrzymania uzyskanych efektów – odwleka to konieczność wykonania ponownej operacji.”

Dr Barbara Jerschina

młoda kobieta

Plazma – zalecenia po zabiegu

Skóra po zabiegu jest zaczerwieniona i lekko obrzęknięta, widoczne są też na niej punkty sublimacji naskórka. Zabieg wymaga ok. tygodniowej rekonwalescencji – w tym czasie na skórze powstają drobne strupki, które ciemnieją i następnie stopniowo odpadają od skóry – nie należy ich zdrapywać ani zrywać! Aby uniknąć powikłań, przestrzegaj następujących zasad pielęgnacji:

  • w dniu zabiegu nie myj już twarzy i nie nakładaj na nią żadnych kremów,
  • możesz zastosować kompresy chłodzące z soli fizjologicznej i jałowych gazików, aby przyspieszyć ustępowanie obrzęków,
  • nie dotykaj twarzy brudnym rękami, nie przecieraj używanym ręcznikiem, nie przytulaj się do zwierzaków, zmień na czystą poszewkę, na której śpisz itp.,
  • od następnego dnia oczyszczaj skórę łagodnymi środkami myjącymi i intensywnie ją nawilżaj, nawet kilkakrotnie w ciągu dnia nakładając krem pozabiegowy przyspieszający gojenie,
  • przez co najmniej 2 tygodnie unikaj basenu, siłowni, gorących kąpieli, sauny,
  • chroń skórę kremem z wysokim filtrem SPF, jeśli zabieg był robiony w okolicy powiek, noś okulary przeciwsłoneczne,
  • makijaż (najlepiej mineralny) możesz bezpiecznie nałożyć ok. 3-5. dnia po zabiegu.

W przypadku zastosowania plazmy jako narzędzia do usuwania zmian skórnych, dużą zaletą jest to, że w przeciwieństwie do skalpela nie występuje podczas zabiegu krwawienie, a rana goi się szybciej – trzeba poczekać, aż strupek samoczynnie odpadnie.

Zadzwoń i umów się na wizytę!

FAQ – najczęściej zadawane pytania dotyczące plazmy

Mało jest metod, które można bezpiecznie zastosować na ruchomej powiece, dlatego w tym obszarze zwykle plazmę stosujemy samodzielnie. Możemy natomiast uzupełniać jej działanie np. toksyną botulinową, wypełniaczami czy zabiegami odświeżającymi i oczyszczającymi w celu uzyskania holistycznego efektu odmłodzenia całej twarzy. Warunkiem jest wcześniejsze zaplanowanie kolejności wszystkich zabiegów i odstępów między nimi – dla bezpieczeństwa i skuteczności całej terapii. Zapraszamy na konsultacje u dr Barbary Jerschiny, która specjalizuje się w programach przeciwstarzeniowych.

Jak najbardziej! Podczas zabiegu odczuwane jest pieczenie skóry, dlatego zawsze wcześniej nakładamy krem znieczulający, więc nie musisz obawiać się bólu.

Tak, technologia ta może być stosowana przez cały rok, u osób o dowolnym fototypie. Pamiętaj jednak, że – tak jak po każdym innym zabiegu ingerującym w naskórek – niezbędna jest potem wysoka ochrona przeciwsłoneczna. W przypadku zabiegu w okolicy oczu polecamy dodatkowo noszenie okularów przeciwsłonecznych.

Pierwsze efekty są widoczne ok. 7-10 dni po zabiegu, gdy skóra się w pełni wygoi i odpadną drobne strupki. Staje się wyraźnie napięta, bardziej gładka, mniej pomarszczona. Na pełen rezultat liftingu trzeba jednak poczekać ok. 1-3 miesięcy, bo tyle trwa przebudowa skóry wywołana plazmą – dochodzi wtedy do widocznego uniesienia opadających powiek i „otwarcia” oka oraz nadania mu wypoczętego wyglądu.

Tak, ale trzeba pamiętać, że najlepsze efekty uzyskujemy u osób z początkowymi lub umiarkowanymi objawami opadania powiek. Jeśli objawy są zaawansowane (duża ilość wiotkiej, opadającej skóry, która może nawet częściowo zasłaniać pole widzenia), lepszym rozwiązaniem będzie operacja plastyczna (blefaroplastyka chirurgiczna). Technologię plazmową można wykorzystać też u osób, które miały wcześniej wykonaną operację, aby zapobiec ponownemu opadaniu powiek wraz z wiekiem i wydłużyć efekt zabiegu.

  • Ciąża i karmienie piersią
  • Stany zapalne skóry w miejscu zabiegowym
  • Choroby nowotworowe
  • Nieuregulowane choroby autoimmunologiczne
  • Zaawansowana cukrzyca
  • Tendencje do powstawania bliznowców
  • Stosowanie retinoidów

Odpowiednio wykonany zabieg niesie małe ryzyko wystąpienia skutków niepożądanych – poza przejściowymi, związanymi z rekonwalescencją. Dr Barbara Jerschina specjalizuje się w zabiegach z wykorzystaniem najnowszych technologii, także tych trudnych i wymagających, a w swojej pracy korzysta z najnowocześniejszych urządzeń, ogromną wagę przykładając do bezpieczeństwa i efektywności zabiegów. W naszej klinice dostaniesz też dokładne wskazówki, jak postępować ze skórą po zabiegu, aby uniknąć powikłań. Zapraszamy!

Shopping Cart