Polinukleotydy
Biostymulacja skóry – dla młodszych osób jako zabieg przeciwstarzeniowy, oraz dla dojrzałych, z widocznymi objawami starzenia i fotostarzenia skóry.
Polinukleotydy - co to jest?
Polinukleotydy to naturalnie występujące w skórze polimery nukleotydów, a więc związki budujące kwasy nukleinowe DNA, które są podstawowym budulcem chromatyny jądrowej, czyli naszego materiału genetycznego w każdej komórce. Mają one działanie biostymulujące – pobudzają fibroblasty do produkcji kolagenu i elastyny, co prowadzi do ujędrnienia i zagęszczenia skóry, a w efekcie do naturalnego liftingu i spłycenia zmarszczek. Jednocześnie zwiększają nawilżenie skóry, poprawiają jej napięcie i elastyczność, rewitalizują, zapewniają wypoczęty wygląd i promienny blask. Odgrywają też dużą rolę w ochronie antyoksydacyjnej i naprawie uszkodzeń wywołanych przez wolne rodniki.
Poznaj lepiej zabieg
W naszej klinice stosujemy następujące produkty z polinukleotydami:
Plinest – mezoterapia biostymulująca i rewitalizująca, posiada wysoką dawkę polinukleotydów, w związku z tym działa silnie odmładzająco, odświeżająco, leczniczo i profilaktycznie, zapobiega fotouszkodzeniom.
Plinest Fast – do skór cieńszych i młodszych, jest to też preparat przeznaczony do delikatnej okolicy oczu (redukuje cienie pod oczami). Stosowany również w leczeniu łysienia.
Plinest Body – preparat o działaniu ujędrniającym i redukującym rozstępy, do zabiegów na ciało (brzuch, pośladki, ramiona, biust).
Newest – połączenie polinukleotydów z kwasem hialuronowym, dający efekt lekkiego wypełnienia i odbudowy objętości.
Nucleofill – zapewnia lifting na poziomie komórkowym, działając na skórę na trzy sposoby: pobudza produkcję kolagenu i elastyny, zatrzymuje wodę w skórze, neutralizuje wolne rodniki.
Zabieg z użyciem polinukleotydów może być wykonywany praktycznie na całej twarzy i ciele, najczęściej są to takie obszary, jak:
- twarz (także delikatna okolica oczu),
- szyja,
- dekolt,
- dłonie,
- ciało,
- skóra głowy.
- profilaktyka przeciwstarzeniowa,
- odwodnienie, przesuszenie skóry,
- utrata jędrności, wiotkość skóry,
- linie i zmarszczki mimiczne,
- zmarszczki i bruzdy, np. nosowo-wargowe,
- ubytki tkankowe, np. dolina łez,
- opadanie tkanek, zaburzenia owalu,
- skóra palacza,
- nierówny koloryt skóry,
- szary, matowy wygląd skóry, brak blasku,
- objawy fotostarzenia, skóra narażona na przewlekły stres oksydacyjny związany z nadmierną ekspozycją na promieniowanie UV czy zanieczyszczenia,
- objawy starzenia się szyi i dekoltu – drobne zmarszczki, obręcze Wenus, wiotkość skóry,
- utrata jędrności na brzuchu, udach, ramionach, rozstępy,
- wspomagająco w leczeniu łysienia np. androgenowego czy sezonowego.
Zwykle zalecamy wykonać 4-6 zabiegów w odstępach co 2-3 tygodnie. Dokładna ilość i częstotliwość jest ustalana indywidualnie dla każdego pacjenta w zależności od wskazania i wybranego przez dr Jerschinę preparatu.
Pierwsze pozytywne objawy odmłodzenia skóry, związane z działaniem rewitalizującym polinukleotydów, są widoczne zaraz po zabiegu – skóra staje się bardziej napięta, elastyczna, nawilżona, promienna. Na pełen efekt odmłodzenia owalu i liftingu tkanek, wynikający z silnego pobudzenia produkcji kolagenu i elastyny, trzeba jednak poczekać ok. 3 miesięcy, bo tyle trwa przebudowa skóry. Zmiany nasilają się w czasie i w miarę wykonywania kolejnych powtórzeń.
Czas trwania zabiegu
dowiedz się więcej
Ok. 30 minut. W przypadku stosowania kremu znieczulającego należy do tego doliczyć kolejne min. 30 minut (tyle czasu krem musi pozostawać na skórze, aby zadziałać). W naszej klinice stosujemy też autorski sposób znieczulania skóry do zabiegów iniekcyjnych, zwłaszcza biostymulujących, z użyciem kompresów chłodzących i uciskania skóry.
Stopień bólu
dowiedz się więcej
Dzięki zastosowaniu znieczulenia zabieg jest praktycznie bezbolesny.
Rekonwalescencja
dowiedz się więcej
Zabieg nie wymaga długiej rekonwalescencji, od razu po jego wykonaniu można wrócić do codziennych aktywności.
Jak przebiega zabieg z polinukleotydami?
Biostymulatory na bazie polinukleotydów są podawane w skórę na odpowiednią głębokość (śródskórnie bądź podskórnie) za pomocą cienkiej igły. W niektórych przypadkach można zastosować kaniulę.
Polinukleotydy – jak przygotować się do zabiegu?
Zabieg nie wymaga specjalnych przygotowań, ale warto przestrzegać zaleceń typowych dla biostymulatorów:
- Na kilka dni przed wykonaniem zabiegu unikaj zażywania środków przeciwzapalnych mogących obniżać krzepliwość krwi (np. popularnej Aspiryny), ponieważ mogą one zwiększać ryzyko pojawienia się siniaków i krwiaków po iniekcji.
- W dniu zabiegu nie spożywaj kawy ani alkoholu. Dużo natomiast pij wody.
- Gdy planujesz zabiegi biostymulujące, warto wprowadzić wcześniej suplementację witaminy C do diety, ponieważ dodatkowo pobudza ona produkcję kolagenu, zainicjowaną podaniem preparatu.
- Jeśli masz skłonność do opryszczki, konieczne może być wcześniejsze zastosowanie leku antywirusowego.
„Biostymulacja polinukleotydami to jedna z moich ulubionych metod odmładzania wyglądu i poprawy jakości skóry. Zabiegi nie tylko ujędrniają i zagęszczają tkanki, ale też prowadzą do naturalnego liftingu i wyraźnej zmiany owalu, zapobiegają wiotkości, nawilżają, chronią i regenerują skórę. Polinukleotydy są doskonałe po okresach trudnych dla skóry, np. po ekspozycji na słońce w trakcie lata.”
Dr Barbara Jerschina
Polinukleotydy – zalecenia po zabiegu
Skóra w dniu zabiegu może być zaczerwieniona i obrzęknięta, ale objawy te szybko ustępują i są naturalną reakcją tkanek na nakłuwanie. Mogą też pojawić się niewielkie siniaczki lub krwiaki, które również mają charakter przejściowy.
Tak jak po każdym zabiegu iniekcyjnym, po zabiegu trzeba bardzo dbać o higienę skóry, aby nie doszło do powikłań:
- W dniu zabiegu zalecamy nie myć już skóry i nie nakładać na nią żadnych kosmetyków – pacjentki wracają do domu z kremem i ewentualnie specjalnym podkładem nałożonym w klinice.
- Dbaj o czystość skóry, używając łagodnych środków myjących – już od kolejnego dnia. Nie dotykaj twarzy brudnymi rękami, nie przytulaj się do domowych zwierzaków, zmień pościel na czystą. Przez pierwsze 2-3 dni najlepiej jest stosować do osuszania skóry po myciu ręczniki jednorazowe.
- Jeśli pojawiło się zaczerwienienie lub siniaczki, warto włączyć do codziennej pielęgnacji specjalny krem przyspieszający gojenie się skóry po zabiegu.
- Przez co najmniej 1 tydzień unikaj basenu, siłowni, gorących kąpieli, sauny, energicznych ćwiczeń.
- Chroń skórę kremem z wysokim filtrem SPF – mimo że polinukleotydy nie wywołują reakcji fotochemicznej, miejsca wkłuć igły czy kaniuli są uwrażliwione na działanie promieni UV i może dojść do powstania przebarwień.
- Po zabiegu na twarz zwykle już kolejnego dnia możesz nałożyć na skórę makijaż, najlepiej mineralny (czystym pędzlem).
- Warto też kontynuować suplementację witaminą C, przez co najmniej miesiąc po zabiegu – dodatkowo pobudzi to produkcję kolagenu wywołaną podaniem biostymulatora.
- Pij dużo wody, ok. 2,5 litra dziennie – to zawsze poprawia efekty zabiegów z zakresu medycyny estetycznej.
- Zadbaj też o pełnowartościową dietę ze szczególnym uzupełnieniem białka mięsnego lub roślinnego, aby miał z czego powstawać nowy kolagen.
Zadzwoń i umów się na wizytę!
FAQ – najczęściej zadawane pytania dotyczące zabiegu z polinukleotydami
Preparaty na bazie polinukleotydów prowadzą do naturalnej odbudowy i regeneracji tkanek, ale czasami konieczne jest uzupełnienie ich działania wypełniaczami na bazie kwasu hialuronowego. W naszej klinice zabiegi estetyczne zawsze łączymy też z nieinwazyjnymi, kosmetycznymi technologiami o działaniu oczyszczającym, złuszczającym i rewitalizującym, które zapewniają błyskawiczny efekt świeżej, promiennej skóry, takimi jak Silk Peel, Aquapure, Hydrafacial czy Geneo. Program zabiegów jest zawsze planowany indywidualnie, dzięki czemu terapia jest bezpieczna i skuteczna, a nasi pacjenci zadowoleni z jej efektów. Zapraszamy na konsultacje u dr Barbary Jerschiny, która specjalizuje się w programach przeciwstarzeniowych z użyciem m.in. biostymulatorów.
Można powiedzieć, że zabiegi biostymulujące odmładzają skórę od środka. Nie chodzi tutaj o szybkie korekty estetyczne, ale przede wszystkim o poprawę gęstości i jędrności skóry. Polinukleotydy pobudzają fibroblasty do produkcji kolagenu i elastyny, co z czasem ma widoczny wpływ na odmłodzenie owalu, uniesienie chomików czy spłycenie zmarszczek. Ich ogromną zaletą jest to, że dodatkowo mają silne działanie nawilżające i naprawiają uszkodzenia wywołane stresem oksydacyjnym.
Biostymulatory nie dodają objętości w takim sensie jak wypełniacze na bazie usieciowanego kwasu hialuronowego. Natomiast rzeczywiście z czasem dochodzi do odbudowy podpory kolagenowej skóry, co daje efekt uzupełnienia ubytków i liftingu twarzy. Na efekt trzeba jednak poczekać. Można natomiast uzupełnić ich działanie „tradycyjnymi” wypełniaczami z efektem widocznym zaraz po ich podaniu. Są też dostępne hybrydowe biostymulatory, takie jak Newest, które łączą regeneracyjne działanie polinukleotydów z wypełniającym kwasu hialuronowego.
Jak najbardziej! Jest to bardzo dobra profilaktyka anti-aging, a zabieg może być z powodzeniem stosowany u osób z wczesnymi objawami starzenia się skóry, ok. 30-35. roku życia. Dbając o biostymulację skóry zapobiegamy jej szybkiemu wiotczeniu, głębokim zmarszczkom i niekorzystnym zmianom owalu w przyszłości. Oczywiście polinukleotydy są też świetną metodą stosowaną wspomagająco w leczeniu zaawansowanych objawów starzenia i fotostarzenia.
Teoretycznie jest to możliwe, tak jak z każdym innym zabiegiem i substancją w nim stosowaną. Dlatego zabiegi powinny być wykonywane przez doświadczonego lekarza, z użyciem sprawdzonych preparatów, zawsze według indywidualnie rozpisanego planu. Bardzo ważne też jest, aby trafiający do nas nowi pacjenci zawsze informowali nas, jakie zabiegi, jakimi preparatami i kiedy dokładnie mieli wykonywane w innych gabinetach. Dr Barbara Jerschina zawsze zaczyna wizytę od dokładnego wywiadu i ustalenia potrzeb każdego z pacjentów.
- Ciąża i karmienie piersią
- Stany zapalne skóry w miejscu zabiegowym
- Choroby nowotworowe
- Nieuregulowane choroby autoimmunologiczne
- Zaawansowana cukrzyca
- Tendencje do powstawania bliznowców
- Alergia na składniki preparatu
Odpowiednio wykonany zabieg jest bezpieczny i niesie bardzo małe ryzyko wystąpienia skutków niepożądanych. Większość z nich ma charakter przejściowy i wynika z naturalnej reakcji na iniekcje (zaczerwienienie skóry, lekki obrzęk, siniaczki). Dr Barbara Jerschina ma bardzo duże doświadczenie w stosowaniu biostymulatorów różnego rodzaju, a każdy zabieg jest poprzedzony odpowiednią kwalifikacją pacjenta, co pozwala zminimalizować ryzyko działań niepożądanych. W naszej klinice dostaniesz też dokładne wskazówki, jak postępować ze skórą po zabiegu. Zapraszamy!