Sculptra

Jeden z najefektywniejszych biostymulatorów stosowanych we współczesnej medycynie estetycznej.

Sculptra - na czym polega zabieg?

Preparat, którego celem jest pobudzenie fibroblastów do produkcji włókien kolagenowych i elastynowych, dzięki czemu stopniowo, w kolejnych 3-6 miesiącach, skóra ulega zagęszczeniu i ujędrnieniu – tym samym dochodzi do wygładzenia zmarszczek, naturalnego liftingu i wypełnienia pojawiających się z wiekiem ubytków tkankowych np. w obszarze doliny łez. Głównym składnikiem SCULPTRY jest kwas L-polimlekowy. Jest to w pełni biozgodna i biodergradowalna substancja (naturalnie występująca w skórze), z której dobrodziejstw medycyna korzysta już od ponad 30 lat, o niezwykle silnym działaniu biostymulującym.

Czasami preparat ten nazywany jest wypełniaczem, ale trzeba pamiętać, że nie jest to „filler” w klasycznym rozumieniu. SCULPTRA nie nadaje objętości w taki sam sposób jak kwas hialuronowy. Wypełnienie zmarszczek i odbudowa młodzieńczego owalu następuje tutaj poprzez pobudzenie neokolagenezy w skórze i odbudowę naturalnego „rusztowania” i podparcia tworzonego przez włókna kolagenowe i elastynowe. Dlatego na pełen rezultat trzeba poczekać ok. 1-3 miesięcy. Rzeczywiście jednak możesz liczyć na efekt wolumetryczny i wypełnienie nawet głębokich bruzd oraz ubytków tkankowych, które są związane nie tylko z wiotczeniem skóry, ale też ze zmniejszaniem się ilości tkanki tłuszczowej i kostnej wraz z wiekiem. Sculptra świetnie też nadaje się do zabiegów ujędrniających na ciało – daje bardzo ładny efekt poprawy wyglądu ramion, brzucha oraz delikatnego wypełnienia, wymodelowania lub korekcji asymetrii pośladków.

Poznaj lepiej zabieg Sculptra

Preparat najczęściej wykorzystujemy w zabiegach przeciwstarzeniowych na obszarze twarzy, ale daje też świetne efekty w ujędrnianiu różnych obszarów ciała.

 • utrata jędrności, wiotkość skóry,
 • opadanie tkanek, zaburzenia linii żuchwy, tzw. chomiki,
 • zmarszczki palacza,
 • linie marionetki,
 • dolina łez,
 • bruzdy nosowo-wargowe,
 • worki pod oczami,
 • opadające kąciki ust,
 • skóra pozbawiona jędrności, gęstości i elastyczności,
 • skóra palacza,
 • skóra często narażana na działanie słońca,
 • wiotka skóra na brzuchu, ramionach i pośladkach,
 • asymetria pośladków, opadanie pośladków.

Zwykle wykonujemy 2-4 zabiegi w odstępach co 4-6 tygodni. U młodszych pacjentów często wystarczy tylko jeden zabieg.

SCULPTRA zapewnia bardzo naturalny efekt odmłodzenia wyglądu. Odbudowa kolagenu wpływa na kontur całej twarzy i daje naturalny, wolumetryczny efekt liftingu. To jednak nie wszystko. Preparat doskonale poprawia też kondycję skóry – zagęszcza ją, ujędrnia, uelastycznia, wygładza zmarszczki. Efekty pojawiają się stopniowo w ciągu 3-6 miesięcy po zabiegu i utrzymują się dosyć długo – nawet do 2-3 lat. Nierzadko są naprawdę spektakularne!  

Czas trwania zabiegu

dowiedz się więcej

Ok. 30 minut. W przypadku stosowania znieczulenia należy do tego doliczyć kolejne min. 30 minut (tyle czasu musi na skórze pozostawać krem znieczulający, aby skutecznie zadziałać).

Stopień bólu

dowiedz się więcej

Dzięki zastosowaniu kremu znieczulającego zabieg jest praktycznie bezbolesny.

Rekonwalescencja

dowiedz się więcej

Zabieg nie wymaga rekonwalescencji, praktycznie od razu po jego wykonaniu można wrócić do codziennych aktywności.

Jak przebiega zabieg Sculptra?

SCULPTRA to zawiesina mikrocząsteczek kwasu L-polimlekowego w sterylnej wodzie do wstrzyknięć – podawana podskórnie lub śródskórnie metodą iniekcji. Zabieg wykonuje się bardzo cienką igłą, po nałożeniu kremu znieczulającego. Ważnym etapem jest wykonanie masażu po zakończeniu ostrzykiwania – służy on odpowiedniemu rozprowadzeniu preparatu. 

W pierwszych godzinach po zabiegu możesz obserwować efekt wypełnienia będący skutkiem podania zawiesiny wodnej w tkanki. W ciągu 48-72 godzin po zabiegu zawarta w preparacie woda całkowicie się wchłania, a nadana przez nią objętość zanika. Ok. 10-14 dni po zabiegu zaczyna się proces przebudowy skóry wywołany biostymulacyjnym działaniem kwasu L-polimlekowego.

Jak przygotować się do zabiegu Sculptra

Zabieg nie wymaga specjalnych przygotowań, ale na kilka dni przed jego wykonaniem unikaj stosowania środków przeciwzapalnych mogących obniżać krzepliwość krwi (np. popularnej Aspiryny), ponieważ mogą one zwiększać ryzyko pojawienia się siniaków i krwiaków po iniekcji. W dniu zabiegu nie spożywaj kawy ani alkoholu. Gdy planujesz zabiegi biostymulujące, warto też wprowadzić wcześniej suplementację witaminy C do diety, ponieważ dodatkowo pobudza ona produkcję kolagenu, zainicjowaną podaniem SCULPTRY.

„Stosuję SCULPTRĘ od lat – to niezwykle skuteczna i zapewniająca widoczne odmłodzenie skóry terapia biostymulująca. Trzeba być jednak cierpliwym, bo efekt wypełnienia i przebudowy skóry pojawia się stopniowo. Z drugiej strony to dobry wybór dla osób, które chcą naturalnej zmiany, dzięki której nie widać, że coś sobie robiły.”

Dr Barbara Jerschina

Sculptra – zalecenia po zabiegu

Tuż po zabiegu skóra może być lekko zaczerwieniona i obrzęknięta, czasami mogą też być wyczuwalne drobne grudki. Objawy te zwykle ustępują w ciągu kilku godzin, czasami mogą się utrzymywać przez 2-3 dni. W tym czasie należy przestrzegać typowych zaleceń pielęgnacji skóry po zabiegach iniekcyjnych (odpowiednio dopasowanych do obszaru wykonywania zabiegu – na twarzy bądź ciele):

 • w dniu zabiegu zalecamy nie myć już skóry i nie nakładać na nią żadnych kremów,
 • od kolejnego dnia dbaj o czystość skóry, używając łagodnych środków myjących; nie dotykaj jej brudnym rękami, nie przecieraj używanym ręcznikiem,
 • jeśli pojawiło się zaczerwienienie lub siniaczki, możesz stosować specjalne kremy przyspieszające gojenie się skóry po zabiegu,
 • przez co najmniej 1 tydzień unikaj basenu, siłowni, gorących kąpieli, sauny,
 • chroń skórę kremem z wysokim filtrem SPF – miejsca wkłuć są uwrażliwione na działanie promieni UV,
 • zwykle już kolejnego dnia możesz nałożyć na twarz makijaż, najlepiej mineralny (czystym pędzlem),
 • warto też kontynuować suplementację witaminą C, przez co najmniej miesiąc po zabiegu.

Uwaga! Bardzo ważnym zaleceniem jest wykonywanie przez pacjenta samodzielnych masaży twarzy w ciągu kilku pierwszych dni po zabiegu – dokładnie według wskazówek lekarza.  

Zadzwoń i umów się na wizytę!

FAQ – najczęściej zadawane pytania dotyczące zabiegu Sculptra

SCULPTRA dzięki działaniu silnie biostymulującemu może w wielu przypadkach być nawet alternatywą dla tradycyjnych wypełniaczy kwasu hialuronowego, czasami jednak warto ją nimi uzupełnić (gdy ubytki tkankowe są znaczące albo gdy pacjentce zależy na natychmiastowym efekcie). Zawsze też zalecamy włączenie do terapii przeciwstarzeniowej nieinwazyjnych zabiegów zapewniających natychmiastowy efekt odświeżenia, oczyszczenia i nawilżenia skóry, takich jak Silk Peel, Aquapure, Hydrafacial czy Geneo. W razie potrzeby możemy też uzupełnić działanie biostymulatora np. laserami, warunkiem jednak jest wcześniejsze zaplanowanie ich kolejności i odstępów między nimi – dla bezpieczeństwa i skuteczności całej terapii. Zapraszamy na konsultacje u dr Barbary Jerschiny, która specjalizuje się w programach przeciwstarzeniowych.

Zdobywające popularność zabiegi biostymulujące pobudzają w skórze produkcję kolagenu i elastyny, a więc tzw. białek podporowych skóry, odpowiedzialnych za jej jędrność, gęstość i elastyczność. SCULPTRA ma bardzo silne działanie biostymulujące, więc możesz liczyć na widoczne wypełnienie tkanek i zmarszczek oraz poprawę wolumetrii.

I tak, i nie. Nie w tradycyjnym rozumieniu wypełniacza jako usieciowanego kwasu hialuronowego, który od razu zapewnia efekt objętości. Tak w sensie odbudowy ubytków tkankowych, które rozwijają się w czasie wskutek podania kwasu L-polimlekowego.

Na optymalny rezultat należy poczekać ok. 1-3 miesięcy, bo tyle trwa przebudowa skóry wywołana SCULPTRĄ. Warto jednak uzbroić się w cierpliwość, bo efekty są naprawdę widoczne. Cała twarz wygląda na młodszą nawet o kilka lat i bardziej wypoczętą.

 • Ciąża i karmienie piersią
 • Stany zapalne skóry w miejscu zabiegowym
 • Choroby nowotworowe
 • Nieuregulowane choroby autoimmunologiczne
 • Zaawansowana cukrzyca
 • Tendencje do powstawania bliznowców

Odpowiednio wykonany zabieg niesie bardzo małe ryzyko wystąpienia skutków niepożądanych – zwykle mają one charakter przejściowy (obrzęk, zaczerwienienie, siniaki). Zabieg wykonuje dr Barbara Jerschina, po odpowiedniej kwalifikacji pacjenta i wykluczeniu wszystkich przeciwwskazań. W naszej klinice dostaniesz też dokładne wskazówki, jak postępować ze skórą po zabiegu. Zapraszamy!

Shopping Cart