Toksyna botulinowa

Toksyna botulinowa, popularnie nazywana botoksem, to jedna z najczęściej stosowanych w medycynie estetycznej substancji, której celem jest przede wszystkim zmniejszenie zmarszczek mimicznych.

Toksyna botulinowa – co to jest?

Toksyna botulinowa, popularnie nazywana botoksem, to jedna z najczęściej stosowanych w medycynie estetycznej substancji, której celem jest przede wszystkim zmniejszenie zmarszczek mimicznych – to właśnie one są w wielu przypadkach odpowiedzialne za groźny, zmęczony czy smutny wygląd twarzy. Co ważne, dobrze wykonane zabiegi są szybkie, bezbolesne i bezpieczne, zapewniają też naturalny efekt odmłodzenia i zrelaksowania całej twarzy. Toksyna botulinowa jest również bardzo skuteczną metodą leczenia nadpotliwości, problemu będącego przyczyną dużego dyskomfortu zarówno u mężczyzn, jak i kobiet.

Popularne określenie „botoks” pochodzi od nazwy własnej pierwszego preparatu z toksyną botulinową zarejestrowanego do użycia w medycynie estetycznej, która po prostu z biegiem lat się upowszechniła. Na rynku jednak jest kilka toksyn botulinowych dopuszczonych do zabiegów estetycznych, które stosujemy też w naszej klinice. Są to Botox, Azzalure/Alluzience czy Bocouture. Wybór oryginalnego, medycznego preparatu jest bardzo ważny, bo na rynku jest wiele „toksyn” niewiadomego pochodzenia, które mogą nie działać albo dawać nieprzewidywalne efekty. W naszej klinice stosujemy wyłącznie sprawdzone i zarejestrowane jako leki produkty.

Czym właściwie jest botoks? Jest toksyną – to nic innego jak jad kiełbasiany, który podany w małym stężeniu działa leczniczo i już od kilkudziesięciu lat jest stosowany w medycynie (np. w okulistyce) – doskonale przebadany i zarejestrowany jako lek.

Poznaj lepiej zabieg toksyną botulinową

Zabieg polega na rozluźnieniu mięśni odpowiedzialnych za powstawanie zmarszczek mimicznych – podana drobnymi iniekcjami toksyna botulinowa blokuje bowiem neurotransmitery uwalniane z zakończeń nerwowych, co hamuje przewodnictwo nerwowo-mięśniowe. Dzięki temu mięsień nie napina się i nie powoduje „zagniatania” skóry w linie i zmarszczki. Dlatego warto u osób mających silną, niekorzystną mimikę zabiegi wykonywać profilaktycznie, zanim dojdzie do pogłębienia i utrwalenia zmarszczek. W przypadku leczenia nadpotliwości toksyna hamuje wydzielanie acetylocholiny z zakończeń nerwowych, prowadząc do zablokowania wydzielania potu.

Botoks jest też z powodzeniem stosowany w łagodzeniu objawów migren, niwelowaniu uśmiechu dziąsłowego oraz w leczeniu bruksizmu (nadmiernego zaciskania zębów).

Zabieg może być wykonywany na takich obszarach, jak:

  • twarz (najczęściej okolice oczu i czoła),
  • pachy, dłonie, stopy, skóra głowy (leczenie nadpotliwości).
  • zmarszczki poprzeczne czoła,
  • zmarszczki pomiędzy brwiami, tzw. lwia zmarszczka,
  • zmarszczki wokół oczu, tzw. kurze łapki,
  • zmarszczki w dolnej części twarzy, biegnące od zewnętrznych kącików ust w dół, na linii policzków i brody, tzw. linie marionetki,
  • zmarszczki nad górną wargą, tzw. zmarszczki palacza,
  • zmarszczki na nosie, tzw. zmarszczki królicze,
  • uśmiech dziąsłowy,
  • brukowana broda,
  • nadpotliwość.

Efekt wygładzenia zmarszczek mimicznych utrzymuje się ok. 4-6 miesięcy, natomiast zahamowanie pocenia trochę dłużej – ok. 6-9 miesięcy.

Na pełen efekt działania toksyny botulinowej trzeba poczekać ok. 7 dni. W tym czasie stopniowo dochodzi do rozluźnienia mięśni i tym samym spłycenia oraz wygładzenia zmarszczek mimicznych. Ważne jest, aby efekt był naturalny – nie chodzi o rozprostowanie zmarszczek „na blachę”! Pacjenci powinni po zabiegu wyglądać na zrelaksowanych i wypoczętych, ale z zachowaniem naturalnej mimiki i ruchomości twarzy. Zwykle po 4 tygodniach zapraszamy pacjentów na wizytę kontrolną – wtedy możemy zdecydować, czy np. nie warto dostrzyknąć jeszcze troszkę preparatu dla wzmocnienia efektu.

Czas trwania zabiegu

dowiedz się więcej

Zabieg jest błyskawiczny, zwykle trwa ok. 15-30 minut.

Stopień bólu

dowiedz się więcej

Zabieg jest praktycznie bezbolesny i nie wymaga w większości przypadków stosowania znieczulenia (poza chłodzeniem). Możesz odczuwać jedynie drobne ukłucia jak po ukąszeniu komara.

Rekonwalescencja

dowiedz się więcej

Zabieg nie wymaga rekonwalescencji, od razu po jego wykonaniu można wrócić do codziennych aktywności. Trzeba jednak pamiętać o przestrzeganiu zaleceń pozabiegowych.

Toksyna botulinowa – jak przebiega zabieg?

Zabieg poprzedzony jest zawsze konsultacją medyczną i rozrysowaniem na twarzy precyzyjnych obszarów podania botoksu. To bardzo ważne, ponieważ każdy pacjent ma nieco inną budowę anatomiczną, co może wpływać na efekty. Samo podanie toksyny botulinowej wykonuje się bardzo cienką igłą – zabieg jest szybki i praktycznie bezbolesny. Na zakończenie nakładamy krem lub podkład ochronny. 

W przypadku zabiegów na nadpotliwość zabieg poprzedzony jest wykonaniem tzw. testu Minora (testu jodowo-skrobiowego), który pozwala lekarzowi dokładnie określić obszary nadmiernej potliwości. Polega on na posmarowaniu gładkiej, ogolonej skóry jodyną i posypaniu jej skrobią ziemniaczaną – po kilku sekundach na skórze pojawiają się ciemne plamy, które wskazują granice nadmiernej potliwości.

Jak przygotować się do zabiegu Toksyną botulinową?

Zabieg nie wymaga specjalnych przygotowań, ale na kilka dni przed jego wykonaniem unikaj stosowania środków przeciwzapalnych mogących obniżać krzepliwość krwi (np. popularnej Aspiryny), ponieważ mogą one zwiększać ryzyko pojawienia się siniaków i krwiaków po iniekcji. W dniu zabiegu nie spożywaj kawy ani alkoholu. Jeśli masz skłonność do opryszczki, warto profilaktycznie zastosować leki ochronne.

„Toksyna botulinowa to dosłownie czarodziejska różdżka w estetyce! Krótki i niemal bezbolesny zabieg potrafi sprawić, że osoba wyglądająca na wiecznie zmęczoną, groźną, zdziwioną czy zasępioną nagle odzyskuje pogodny, świeży i wypoczęty wyraz twarzy. Nie wyobrażam sobie pracy lekarza medycyny estetycznej bez toksyny botulinowej.”

Dr Barbara Jerschina

Toksyna botulinowa – zalecenia po zabiegu

Skóra po zabiegu może być lekko zaczerwieniona, mogą też pojawić się drobne siniaczki, ale zwykle objawy są niemal niewidoczne i łatwo je zamaskować makijażem. Nie ma obrzęku typowego np. dla zabiegów z wypełniaczami. Podanie toksyny botulinowej wymaga jednak bezwzględnego trzymania się zaleceń pozabiegowych, co pozwala uniknąć powikłań i niepożądanych skutków ubocznych, np. opadania brwi. A więc:

  • aby nie doszło do przemieszczenia się toksyny botulinowej, nie wolno się kłaść ani schylać minimum przez 4 godziny po zabiegu,
  • nie masuj ani nie uciskaj skóry w miejscu podania botoksu,
  • przez 24 godziny nie wsiadaj do samolotu (różnica ciśnień też mogłaby spowodować przesunięcie się preparatu),
  • przez kilka dni unikaj siłowni, basenu i intensywnego wysiłku fizycznego,
  • a także wysokich temperatur, tj. ekspozycji na słońce, sauny czy solarium,
  • przez 3 dni nie wolno też pić alkoholu (nawet lampki wina), bo może dojść do dezaktywacji toksyny botulinowej (przestanie działać).

Zadzwoń i umów się na wizytę!

FAQ – najczęściej zadawane pytania dotyczące zabiegu Toksyną botulinową

Toksyna botulinowa jest jednym z najpopularniejszych zabiegów medycyny estetycznej, który doskonale uzupełnia działanie innych metod medycznych i kosmetologicznych. Warto, co zawsze podkreślamy, wykonać odpowiednie oczyszczenie i odświeżenie skóry za pomocą technologii Silk Peel, Aquapure, Hydrafacial czy Geneo – jest to bowiem podstawa ładnego wyglądu i jeśli nie zadbamy o kondycję skóry, usunięcie zmarszczek nie zapewni pożądanego efektu. Po podaniu toksyny botulinowej zwykle odczekujemy ok. 2-3 tygodni przed przeprowadzeniem innych zabiegów. Zapraszamy na konsultacje u dr Barbary Jerschiny, która specjalizuje się w programach przeciwstarzeniowych i dokładnie zaplanuje dla ciebie program zabiegowy, tak aby był bezpieczny i efektywny.

Nieumiejętnie podany, tak! Wystarczy popatrzeć na wiele gwiazd Hollywood, które nie mogą ruszyć brwiami czy czołem, co nadaje im sztuczny wygląd. Dlatego zabiegi warto wykonywać u doświadczonych lekarzy, którzy znają doskonale anatomię i mimikę twarzy oraz działanie toksyny botulinowej, dzięki czemu efekty są naturalne i odmładzające. Zapraszamy na konsultacje i zabiegi do dr Barbary Jerschiny!  

Mezobotox to połączenie mezoterapii kwasem hialuronowym i toksyny botulinowej w jednym zabiegu. Dzięki temu uzyskujemy od razu dwie korzyści: nawilżenie i wygładzenie skóry, dzięki czemu poprawia się jej ogólny wygląd. Dodatkowo pacjenci obserwują zmniejszone wydzielanie sebum, dlatego zabieg jest lubiany przez młode osoby oraz w okresie letnim. Dawka toksyny botulinowej jest tutaj mniejsza niż w tradycyjnym zabiegu.

Rzeczywiście, stosując toksynę botulinową regularnie niejako odzwyczajamy mięśnie od pracy, co może u niektórych pacjentów skutkować dłuższym utrzymywaniem się efektów. Zwykle jednak zabieg trzeba powtarzać co 4-6 miesięcy. Nie wolno tego jednak robić wcześniej przed upływem 3 miesięcy, bo wtedy mogą wytworzyć się przeciwciała i po prostu botoks przestanie działać.

Wiele pacjentek pożąda takiego efektu i rzeczywiście można go uzyskać, podając botoks w środkową część czoła. Zabieg musi być jednak wykonany bardzo ostrożnie i wymaga dużego doświadczenia, aby nie doszło do pojawienia się niepożądanych skutków, np. demonicznego uniesienia brwi (tzw. mefisto face) czy opadania górnych powiek.

  • Ciąża i karmienie piersią
  • Stany zapalne skóry w miejscu zabiegowym
  • Aktywna opryszczka
  • Choroby nowotworowe
  • Nieuregulowane choroby autoimmunologiczne
  • Zaawansowana cukrzyca
  • Tendencje do powstawania bliznowców
  • Alergia na składniki preparatu
  • Przyjmowanie leków zmniejszających krzepliwość krwi
  • Terapie sterydami lub immunodepresantami
  • Epilepsja
  • Ostre zapalenia stawów i choroby mięśni
  • Niewydolność serca lub nerek

Odpowiednio wykonany zabieg jest bezpieczny i niesie bardzo małe ryzyko wystąpienia skutków niepożądanych. Rzadko pojawiają się siniaczki, a jeśli już, są one niewielkie i łatwe do zamaskowania. Najwięcej pacjentów obawia się niepożądanych zmian estetycznych, np. uniesienia brwi, asymetrii, zamrożenia mimiki. Dlatego zapraszamy na zabiegi do dr Barbary Jerschiny, która ma bardzo duże doświadczenie w stosowaniu toksyny botulinowej i dba o to, aby zabiegi dawały naturalny i po prostu piękny efekt odmłodzenia. W naszej klinice dostaniesz też dokładne wskazówki, jak postępować ze skórą po zabiegu – to również bardzo ważne dla uzyskania pożądanych rezultatów. Zapraszamy!

Shopping Cart