Promieniowanie UV jest głównym czynnikiem przyspieszającym starzenie się skóry. Dlatego można powiedzieć, że filtry UV są jednym z głównych składników odmładzających, po jakie warto sięgać w codziennej pielęgnacji, zwłaszcza w okresie letnim. Jak jeszcze warto przygotować skórę do spotkanie ze słońcem?
Jak słońce działa na skórę?
Uważa się, że nawet 80% objawów starzenia się skóry jest wywoływane przez nadmierną ekspozycję na słońce, a tylko za 20% odpowiadają geny. To zła i dobra wiadomość. Zła, bo ciągle wiele osób nie przestrzega zasad bezpiecznego korzystania ze słońca, co skutkuje rosnącą z roku na rok ilością zachorowań na czerniaka, najgroźniejszy nowotwór skóry. Dobra, bo w ogromnej mierze masz wpływ na to, w jakim tempie i w jaki sposób będziesz się starzeć. Promieniowanie UV, a szczególnie promienie UVA – a więc te bardziej podstępne, bo przenikające przez chmury i szyby, niedające sygnału ostrzegawczego w postaci rumienia, działające z takim samym natężeniem przez cały rok i wnikające głęboko do skóry właściwej – szybko sieją spustoszenie w naszych tkankach:
- prowadzą do szybkiej degradacji kolagenu i elastyny, co powoduje wiotczenie i opadanie tkanek,
- wywołują silny stres oksydacyjny w skórze,
- zaburzają funkcje ochronne bariery hydro-lipidowej,
- zaburzają ukrwienie skóry i jej metabolizm,
- wpływają na pracę melanocytów, powodując przebarwienia.
W efekcie skóra staje się wiotka, przesuszona, matowa, ziemista, szorstka. Pojawiają się na niej popękane naczynka, zaostrza się trądzik różowaty, pogłębiają się zmarszczki, skóra ma większą skłonność do podrażnień i zmian pigmentacyjnych. Są to typowe objawy fotostarzenia, którym jednak możemy skutecznie zapobiec.
Jak przygotować skórę do lata?
Słońce poprawia nastrój, a wakacyjne wyjazdy dodają energii na cały rok! Nic więc dziwnego, że z takim utęsknieniem większość z nas czeka na lato. Tego samego jednak nie można powiedzieć o naszej skórze – dla niej sezon letni to naprawdę najgorszy czas w roku, zwłaszcza gdy zaniedbujesz jej pielęgnację i ochronę. Dlatego warto w tym czasie korzystać z zabiegów, które pomogą ją wzmocnić przed szkodliwym działaniem słońca. Szczególnie polecamy wtedy:
- Mezoterapię – iniekcyjne podanie nieusieciowanego kwasu hialuronowego to najszybsza metoda dogłębnego nawilżenia skóry, a jeśli sięgniemy po preparaty rewitalizujące z dodatkowymi składnikami aktywnymi, w tym antyoksydantami, skóra będzie świeża i pełna blasku, poprawi się też jej napięcie i elastyczność, są też dostępne specjalne koktajle zapobiegające przebarwieniom. Nowością są podawane techniką mezoterapii regeneratory tkankowe Cellbooster, które zapewniają silny i trwały efekt regeneracji i rewitalizacji skóry.
- Zabiegi oczyszczające, nawilżające i dotleniające, np. Hydrafacial, Geneo czy Aquapure – to absolutny „must-do” na lato, wtedy bowiem skóra jest najbardziej narażona na zanieczyszczenia, przesuszenie i utratę blasku. Już jeden zabieg sprawia, że wygląda świeżo i pięknie, ale najlepiej wykonać serię dla podtrzymania efektu idealnie wypielęgnowanej cery.
- Zabiegi regenerujące, np. osocze bogatopłytkowe, i biostymulujące (np. Karisma, NucleoLift, Plinest) – dbają o jakość skóry od środka, prowadząc do jej ujędrnienia, zagęszczenia i odżywienia, dzięki czemu jest lepiej chroniona przed fotostarzeniem.
Jak zniwelować objawy fotostarzenia?
Lepiej im zapobiegać, niż leczyć, ale oczywiście mamy do dyspozycji wiele metod skutecznego radzenia sobie z objawami fotostarzenia, takimi jak utrata jędrności i objętości skóry wskutek degradacji kolagenu, przebarwienia, rumień czy szary, zmęczony kolor i zrogowacenia posłoneczne. Należą do nich zarówno preparaty na bazie kwasu hialuronowego (wypełniacze i do mezoterapii), doskonałe biostymulatory tkankowe, lasery, urządzenia hi-tech. W naszej klinice zawsze planujemy kompleksową terapię indywidualnie dobraną do potrzeb i wskazań pacjenta, zwykle zaczynając ją od gruntownego oczyszczenia i odświeżenia skóry, zalecamy też odpowiednią pielęgnację domową. Im szybciej zaczniesz działać, tym lepiej – a latem naprawdę można bezpiecznie wykonywać wiele zabiegów, nawet laserowych, np. uwielbiany przez nasze pacjentki „prysznic laserowy” Aerolase LightPod Neo, który niweluje wszystkie objawy fotostarzenia bez bólu i okresu rekonwalescencji. Po wszystkich zabiegach ważna jest ochrona przeciwsłoneczna.
Tarcza antyoksydacyjna
W słoneczne dni skóra potrzebuje też ochrony przed wolnymi rodnikami, które są w dużym stopniu produkowane w skórze przez promieniowanie UV. Latem ich działanie jest potęgowane przez niebezpieczny związek promieniowania UVA z zanieczyszczeniami, a dokładnie z pyłami mikrocząsteczkowymi obecnymi w smogu, co wywołuje bardzo silny stres oksydacyjny i niszczy barierę hydro-lipidową skóry. Dlatego dobrym letnim nawykiem jest stosowanie zabiegów i pielęgnacji z antyoksydantami, np. z witaminą C – serum na jej bazie najlepiej aplikować na skórę wieczorem. Polecam też picie zmiksowanych owoców i warzyw bogatych w naturalną witaminę C, np. na bazie cytryny i pietruszki – taki koktajl ma wiele zalet: działa antyoksydacyjnie, pobudza produkcję kolagenu w skórze (jest świetny po zabiegach biostymulacji), ułatwia dbanie o smukłą sylwetkę, dodaje energii! Ważne, aby użyć do niego całych, zmiksowanych z wodą owoców i warzyw, a nie przecieru.