Wypełniacze

Kompleksowe odmłodzenie całej twarzy, poprawa jej proporcji, odbudowa objętości

Wypełniacze - co to jest?

Wypełniacze kwasu hialuronowego są jednym z najczęściej stosowanych produktów w medycynie estetycznej o niezwykle wszechstronnym zastosowaniu. Pozwalają na kompleksowe odmłodzenie całej twarzy, poprawę jej proporcji, odbudowę objętości np. w okolicy doliny łez i policzków, powiększenie ust, spłycenie zmarszczek i głębokich bruzd, wymodelowanie owalu, a nawet delikatny tzw. wolumetryczny lifting twarzy. Możliwości te zawdzięczają niezwykłej właściwości kwasu hialuronowego do wiązania wody. Jedna cząsteczka HA jest zdolna do 1000-krotnego zwiększenia swojej objętości, a 1 g może związać nawet do 6 litrów wody! To dzięki temu młoda skóra, w której naturalnie występuje jeszcze wysoki poziom kwasu hialuronowego, jest gładka, elastyczna i dobrze nawilżona.

Pamiętajmy też, że wypełniacze są produktami medycznymi, a zabiegi z ich użyciem mogą być wykonywane wyłącznie przez lekarzy. W naszej klinice stosujemy produkty wysokiej jakości, przebadane i bezpieczne, dające przewidywalne i naturalne efekty. Dr Barbara Jerschina specjalizuje się w kompleksowych zabiegach z użyciem wypełniaczy, takich jak wolumetria twarzy, jest też trenerem szkolącym innych lekarzy w technikach ich podawania. Posiada najwyższe umiejętności w tym zakresie i wiele lat doświadczenia.

W naszej klinice – poza szeroką gamą preparatów na bazie kwasu hialuronowego najlepszych marek – stosujemy też wypełniacze o działaniu biostymulującym, np. na bazie polikaprolaktonu (Ellanse).

Poznaj lepiej wypełniacze

Kwas hialuronowy (HA, od: hyaluronic acid) stosowany w zabiegach medycynie estetycznej pozyskuje się w procesach biotechnologicznych, głównie przy wykorzystaniu szczepu paciorkowców Streptococcus. W procesie sieciowania zyskuje on formę żelu, dzięki czemu możliwe jest wypełnienie nim zmarszczek czy uzupełnienie ubytków tkankowych. Sieciowanie polega na chemicznym łączeniu łańcuchów kwasu hialuronowego w taki sposób, aby powstała trójwymiarowa struktura zapewniają HA większą odporność na działanie enzymu hialuronidazy, który prowadzi do jego szybkiego rozkładu w skórze. Dzięki temu efekt odmłodzenia czy poprawy wyglądu w wielu przypadkach utrzymuje się nawet 1,5-2 lata (HA ulega stopniowo naturalnej biodegradacji w tkankach). Sieciowanie nadaje też preparatom odpowiednią lepkość, gęstość, elastyczność oraz zdolność do unoszenia tkanek. Dzięki tej technologii możliwe jest tworzenie wielu różnych wypełniaczy różniących się konsystencją, stężeniem HA, wiskoelastycznością czy twardością – wybór ich rodzaju jest zależny od obszaru, na jaki mają być podane, stopnia zaawansowania objawów, jakie chcemy korygować, oraz indywidualnych wskazań związanych np. z anatomią i sposobem starzenia się skóry. Inne właściwości musi mieć wypełniacz do ust, a inne – typowo wolumetryczny, którego celem jest odbudowa i podparcie opadających z wiekiem tkanek. Warto też podkreślić, że kwas hialuronowy jest jedyną substancją stosowaną w medycynie estetycznej, której działanie – w przypadku pojawienia się niepożądanego rezultatu (np. zbyt dużej objętości) lub powikłań – można cofnąć poprzez podanie hialuronidazy, enzymu powodującego szybki rozpad HA.

Najczęściej wypełniacze podajemy w obszar twarzy – zwykle w jej środkową i dolną część (dolina łez, okolica jarzmowa, boczne części twarzy, żuchwa, broda, usta), rzadziej w górną (zmarszczki na czole, okolica brwi, odbudowa zapadających się z wiekiem skroni, wgłębienia pod dolną powieką). Coraz częściej kwas hialuronowy jest też stosowany w zabiegach niechirugicznej korekcji nosa. Pozwala też wypełnić drobne zmarszczki i linie na szyi i dekolcie, doskonale uzupełnia ubytki tkankowe w części grzbietowej dłoni.

  • wypełnianie zmarszczek i bruzd, przede wszystkim: bruzd nosowo-wargowych, linii marionetek, redukcja zmarszczek palacza, pojedynczych zmarszczek,
  • odbudowa objętości, przede wszystkim wypełnienie doliny łez czy skroni,
  • powiększanie ust,
  • modelowanie ust (korekcja ich kształtu, wielkości czy asymetrii, uniesienie opadających kącików),
  • modelowanie owalu, linii żuchwy i kości jarzmowych,
  • wolumetria twarzy,
  • niechirurgiczna korekcja nosa (zniwelowanie niewielkich garbów, uniesienie koniuszka nosa, korekta asymetrii),
  • modelowanie brody, wypełnienie głębokiej bruzdy bródkowo-wargowej,
  • uniesienie łuku brwiowego,
  • uniesienie opadających kącików ust,
  • asymetria twarzy,
  • odbudowa zaników tkankowych na dłoniach,
  • wzmocnienie linii żuchwy u mężczyzn i podkreślenie męskich rysów,
  • wspomagająco wypełniacze są też stosowane w leczeniu blizn, zwłaszcza blizn potrądzikowych o charakterze zanikowym.

Podanie wypełniaczy jest zwykle zabiegiem jednorazowym, którego efekt utrzymuje się ok. 12-18 miesięcy, czasami nawet do 2 lat. Jeśli konieczne jest podanie większej ilości wypełniaczy (przy zaawansowanych ubytkach objętościowych) lub poprawa wyglądu wymaga kompleksowego zastosowania kilku wypełniaczy na różnych obszarach (np. przy rozbudowanej wolumetrii), zabieg zwykle wykonuje się w 2-3 etapach, w odstępach co 4-6 tygodni.

Wspaniałą cechą wypełniaczy kwasu hialuronowego jest to, że dają natychmiastowy efekt wypełnienia. W pełni będziesz mogła go ocenić, gdy zejdzie obrzęk i rumień pozabiegowy oraz kwas hialuronowy dobrze zwiąże się z tkankami – zwykle po 2-3 tygodniach. Dzięki wypełniaczom możesz liczyć na:

  • zmniejszenie zmarszczek i głębokich bruzd,
  • odbudowę ubytków tkankowych w środkowej części twarzy, które nie tylko postarzają, ale też nadają twarzy smutny i zmęczony wygląd,
  • odmłodzenie całego owalu, wyrównanie linii żuchwy,
  • wymodelowanie nosa, brody, skroni, okolicy jarzmowej,
  • powiększenie ust, nadanie im ładnego kształtu, uniesienie ich kącików,
  • delikatny lifting całej twarzy, uniesienie tkanek,
  • bardziej pogodny i młodszy wygląd twarzy,
  • odmłodzenie szyi, dekoltu i dłoni.

Warto też wiedzieć, że kwas hialuronowy pobudza w skórze produkcję kolagenu i elastyny, ma też działanie nawilżające, więc stymuluje młodość skóry od środka.

Czas trwania zabiegu

dowiedz się więcej

Czas trwania zabiegu zależy do obszaru i wskazań. Zwykle wynosi 30-60 minut. Do tego należy doliczyć czas potrzebny do zadziałania nałożonego wcześniej kremu znieczulającego (min. 30 minut).

Stopień bólu

dowiedz się więcej

Dzięki zastosowaniu znieczulenia miejscowego zabieg jest praktycznie bezbolesny.

Rekonwalescencja

dowiedz się więcej

Po zabiegu skóra może być lekko obrzęknięta i zaczerwieniona, mogą też pojawić się siniaczki lub niewielkie krwiaki. Zwykle jednak już następnego dnia możesz wrócić do codziennych aktywności – a widoczne ślady przykryć makijażem (najlepiej mineralnym).

Jak przebiega zabieg?

  • Pierwszym etapem jest zawsze konsultacja i planowanie zabiegu. Dr Jerschina dokonuje dokładnej analizy wskazań przy uwzględnieniu uwarunkowań anatomicznych i proporcji twarzy – chodzi o to, aby efekt był jak najbardziej naturalny i harmonijny.
  • Jeśli zabieg wykonywany jest igłą, wcześniej nakładany jest krem znieczulający. Jeśli kaniulą, w wielu przypadkach znieczulenie nie jest konieczne (zabieg robiony kaniulą jest praktycznie bezbolesny, chwilowy dyskomfort powoduje jedynie nacięcie igłą punktowych drobnych otworów wejścia dla kaniuli). Odpowiednio długi czas pozostawania kremu znieczulającego na twarzy (przykrytego folią dla okluzji) jest bardzo ważny, jeśli zależy ci na naprawdę komfortowym i bezbolesnym zabiegu. To min. 30-40 minut. Czasami stosuje się też znieczulenie przewodowe (tzw. stomatologiczne), zwłaszcza w okolicy ust.
  • Odpowiednio dobrany wypełniacz podawany jest igłą bądź kaniulą. Bardzo ważna jest tutaj precyzja podania i umiejętność przewidywania efektu końcowego. W trakcie podawania lekarz lekko rozmasowuje preparat pod skórą, modelując jego ułożenie.
  • Na koniec twarz jest przemywana środkiem odkażającym i lekarz nakłada na skórę specjalny krem pozabiegowy. Nie powinnaś go zmywać z twarzy aż do następnego dnia!

Jak przygotować się do zabiegu?

Zabieg nie wymaga specjalnych przygotowań, ale warto przestrzegać kilku zaleceń:

  • na co najmniej 7 dni przed zabiegiem unikaj zażywania środków przeciwzapalnych mogących obniżać krzepliwość krwi (np. popularnej Aspiryny), ponieważ mogą one zwiększać ryzyko pojawienia się siniaków i krwiaków po iniekcji,
  • w dniu zabiegu nie spożywaj kawy ani alkoholu,
  • gdy masz skłonność do opryszczki, warto przez 3 dni przed zabiegiem (i 3-5 dni po nim) stosować lek ochronny z acyklowirem,
  • na 7-14 dni przed zabiegiem zwiększ ilość przyjmowanych płynów (zwłaszcza wody).

„Wypełniacze to numer jeden w medycynie estetycznej. Pozwalają na bardzo kompleksową poprawę i odmłodzenie wyglądu, umożliwiają korekty estetyczne, które – choć często drobne – przywracają twarzy harmonijne proporcje i sprawiają, że pacjentka wydaje się nie tylko młodsza, ale też po prostu piękniejsza. Wszystko z zachowaniem naturalności!”

Dr Barbara Jerschina

Wypełniacze – zalecenia po zabiegu

Zabieg wykonywany jest cienką igłą bądź kaniulą wprowadzaną przez małe otwory. Dlatego po zabiegu może wystąpić delikatny obrzęk i zaczerwienienie skóry, czasami mogą pojawić się drobne siniaki lub krwiaki. Objawy te powinny ustąpić samoczynnie w ciągu 1-3 dni. Aby nie doszło do powikłań, należy jednak przestrzegać w tym czasie kilku ważnych zaleceń:

  • utrzymuj skórę (a zwłaszcza miejsca wkłucia) w higienie – nie dotykaj jej dłońmi, nie wycieraj używanym ręcznikiem, unikaj przytulania do zwierząt, zmień poszewkę, na której śpisz, na czystą itp.
  • w przypadku powiększania ust – nie całuj się, dopóki usta nie będą wygojone,
  • od następnego dnia po zabiegu możesz zacząć stosować kremy pozabiegowe, które przyspieszają proces gojenia skóry,
  • chroń skórę przed słońcem – w miejscach wkłucia jest ona bardziej wrażliwa na jego działanie, poza tym promienie UV przyspieszając proces rozpadu kwasu hialuronowego,
  • unikaj wizyt w saunie i na solarium przez minimum 7 dni,
  • przez 5-7 dni unikaj masowania skóry, chyba że dostaniesz takie zalecenie (wraz z dokładną instrukcją) od lekarza,
  • pij co najmniej 1,5-2 l płynów wody dziennie – to bardzo ważne, ponieważ dzięki temu kwas hialuronowy zwiąże jeszcze więcej wilgoci w skórze i efekty będą jeszcze lepsze,
  • postaraj się też ograniczyć palenie, ponieważ sprzyja ono szybszemu rozkładowi HA w tkankach.

Dokładne zalecenia pozabiegowe dostaniesz w klinice.

NOWOŚĆ W NASZEJ OFERCIE!

Wypełniacze MaiLi

To gama wypełniaczy kwasu hialuronowego z dodatkiem lidokainy (środka znieczulającego).

Wypełniacze MaiLi dzięki opatentowanej szwajcarskiej technologii mają zdolność nadawania objętości przy zastosowaniu mniejszej ilości preparatu. Dzięki gładkiej strukturze żelu i elastyczności naśladują ludzką tkankę i „podążają” za mimiką twarzy.

W gamie znajdują się cztery różne produkty, zawsze dobierane indywidualnie przez dr Barbarę Jerschinę do potrzeb pacjenta i wskazań.

Wyrównuje drobne zmarszczki, przywraca objętość i wypełnia dolinę łez, pozwala uwypuklić i podkreślić kontur ust.  Nadaje twarzy świeży, wypoczęty wygląd.

Wygładza średnie i głębokie zmarszczki. Stosowany jest do korekcji fałd nosowo-wargowych, opadających kącików ust, linii marionetki. Nadaje objętość ustom.

Ma jeszcze silniejsze działanie wypełniające. Działa na głębokie zmarszczki i fałdy oraz umożliwia korektę konturu twarzy. Stworzony do zabiegów wolumetrii, konturowania policzków czy zapadniętych skroni, dla pacjentów z ubytkami tkanki spowodowanymi np. utratą wagi czy wiekiem.

To najmocniejszy produkt z całej gamy, który podajemy głęboko celem odbudowy i rekonstrukcji ubytków tkankowych w takich obszarach, jak linia żuchwy, broda, kości policzkowe. 

MaiLi może być również stosowany w leczeniu tkanki bliznowatej oraz spadku objętości twarzy w wyniku lipoatrofii w przebiegu infekcji HIV. 

Preparaty MaiLi zostały przebadane dermatologicznie, są certyfikowane i spełniają restrykcyjne normy produkcji. Ich producentem jest szwajcarska firma Sinclair Pharma.

Główne wskazania do zabiegu to:

  • zmarszczki, utrata nawilżenia i objętości twarzy
  • wiotkie i opadające policzki, chomiki
  • powiększanie ust, poprawa konturu ust, zmarszczki palacza
  • korekta estetyczna: leczenie asymetrii, dysproporcji np. między górną a dolną wargą
  • opadające kąciki ust
  • dolina łez
  • zmarszczki marionetki
  • korekta fałdów nosowo-wargowych
  • konturowanie i rzeźbienie twarzy, np. nadawanie wyrazistej linii żuchwy, uwydatnianie kości policzkowych

Zadzwoń i umów się na wizytę!

FAQ – najczęściej zadawane pytania dotyczące wypełniaczy

Wypełniacze są jednym z najczęściej stosowanych produktów w medycynie estetycznej i stanowią doskonałe uzupełnienie wielu innych metod. W klinice Dr Barbara Jerschina stosujemy kompleksowe i całościowe podejście do wyglądu, co oznacza, że często przed podaniem wypełniaczy zalecamy zabiegi poprawiające jakość skóry – trzeba bowiem pamiętać, że np. samo powiększenie ust czy wypełnienie bruzd nosowo-wargowych nie przyniesie pożądanego efektu odmłodzenia, jeśli skóra będzie szara, zanieczyszczona, sucha i wiotka. Z tego powodu wypełniacze doskonale łączą się z zabiegami odświeżającymi, oczyszczającymi i kondycjonującymi skórę, często też uzupełniamy ich działanie toksyną botulinową. Jedynym ograniczeniem są zabiegi z wysoką energią, np. laserowe, których nie można wykonywać przez co najmniej 2 tygodnie po podaniu wypełniaczy, gdyż ciepło powoduje przyspieszony rozkład kwasu hialuronowego. Zapraszamy na konsultacje u dr Barbary Jerschiny, która specjalizuje się w indywidualnym planowaniu programów przeciwstarzeniowych.

Podawanie wypełniaczy wymaga od lekarza dokładnej znajomości anatomii, technik podania, wyczucia estetyki i proporcji. Bardzo ważny jest też wybór preparatów – sprawdzonych, przebadanych i bezpiecznych. To wszystko wpływa na zmniejszenie ryzyka poważnych powikłań, jakie mogą się pojawić po nieprawidłowym podaniu wypełniaczy, takich jak ziarniniaki, martwica skóry czy powikłania naczyniowe. Bardzo ważne jest, aby pacjent przestrzegał zaleceń pielęgnacji skóry także w domu – to właśnie brak odpowiedniej higieny jest najczęstszą przyczyną infekcji pozabiegowych. W razie wystąpienia jakichkolwiek niepokojących objawów, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem, który będzie mógł od razu wdrożyć leczenie.

Wszystko zależy od ich prawidłowego doboru oraz podania wypełniaczy. Dr Barbara Jerschina specjalizuje się w zabiegach z wypełniaczami i ma wieloletnie doświadczenie w ich podawaniu, także u „wymagających” pacjentek, które potrzebują zaawansowanych zabiegów wolumetrycznych z użyciem wypełniaczy różnego rodzaju. Zawsze celem jest naturalny i świeży efekt odmłodzenia, a nie „przerabianie” pacjentki na kogoś innego i „pompowanie” jej wypełniaczami.

Wypełniacze są produktem medycznym, podawanym podskórnie. Dlatego zabiegi powinny być wykonywane wyłącznie przez lekarzy. Pamiętaj, że tylko lekarz ma odpowiednie środki do tego, aby pomóc ci w razie powikłań, wie też, jak przeprowadzić zabieg, aby zmniejszyć takie ryzyko. Tutaj chodzi nie tylko o wygląd, ale też o twoje zdrowie!

Męska skóra starzeje się w nieco inny sposób niż u kobiet. Zmiany zachodzą mniej gwałtownie, ale za to zwykle bruzdy i zmarszczki są u panów głębsze i mocniej utrwalone. Wypełniacze są sposobem nie tylko na odmłodzenie skóry, ale też podkreślenie żuchwy i skroni, co nadaje twarzy bardziej zdecydowany, męski wygląd – i na taki właśnie zabieg decyduje się coraz więcej pacjentów.

Większość skutków niepożądanych ma charakter przejściowy i jest związana z użyciem igły – to przede wszystkim obrzęk, zaczerwienienie, czasami siniaki i krwiaki. Ponadto mogą pojawić się takie powikłania, jak:

  • niepożądany efekt estetyczny, związany np. z podaniem zbyt dużej ilości wypełniacza bądź jego przemieszczeniem,
  • prześwitywanie wypełniacza przez skórę, zwłaszcza pod oczami i w dolinę łez – tzw. efekt Tyndalla,
  • reakcja alergiczna – może się zdarzyć w przypadku produktów niewiadomego pochodzenia, zanieczyszczonych innymi substancjami, może też dojść do reakcji na inne składniki dodawane do kwasu hialuronowego,
  • grudki, nierówności – związane z gorszą jakością produktu lub złą kwalifikacją do zabiegu i doborem nieodpowiedniego wypełniacza do danego obszaru,
  • ziarniniaki (wskutek reakcji organizmu na ciało obce),
  • powikłania naczyniowe wskutek ucisku naczyń przez nieodpowiednio podane wypełniacze (najbardziej ryzykownym obszarem jest okolica oczu).

Pamiętaj jednak, że odpowiednio wykonany zabieg niesie bardzo małe ryzyko wystąpienia skutków niepożądanych i długotrwałych powikłań, poza przejściowymi wynikającymi z użycia igły i kaniuli. Zabieg wykonuje dr Barbara Jerschina, po odpowiedniej kwalifikacji pacjenta i wykluczeniu wszystkich przeciwwskazań. Zapraszamy!

  • Ciąża i karmienie piersią
  • Stany zapalne skóry w miejscu zabiegowym
  • Aktywna opryszczka
  • Choroby nowotworowe
  • Nieuregulowane choroby autoimmunologiczne
  • Zaawansowana cukrzyca
  • Tendencje do powstawania bliznowców
  • Zaburzenia krzepliwości krwi, przyjmowanie leków przeciwkrzepliwych
  • Uczulenie na dodatkowe składniki preparatu
Shopping Cart